Saxenda

Iniekcje w formie jednorazowych penów Saxenda są wydawane na receptę przez lekarza, po uprzedniej konsultacji. W sytuacjach nieprzewidzianych, na przykład gdy istnieje ryzyko opuszczenia dawki z powodu braku leku, pacjenci mogą skorzystać z usług Medicept. Po odbyciu konsultacji lekarskiej recepta na lek Saxenda jest wystawiana elektronicznie i może być realizowana w każdej aptece. To efektywne rozwiązanie w przypadkach, gdy osobista wizyta u lekarza jest niemożliwa z różnych powodów.

Konsultacja telefoniczna
Recepta  |  Zwolnienie  |  Porada  |  Skierowanie
Wybierz specjalizację:

Kalkulator BMI
Kobieta
Kobieta
Mężczyzna
Mężczyzna


170 cm
70 kg

Saxenda wskazania

Saxenda, to innowacyjny lek przeznaczony do stosowania w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększoną aktywnością fizyczną, mający na celu wspomaganie zarządzania wagą i redukcję masy ciała. Zalecany jest dla osób dorosłych z otyłością, gdzie wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 30 lub więcej, oraz dla osób dorosłych z nadwagą, gdzie BMI mieści się między 27 a 30 (przy występowaniu powikłań związanych z masą ciała, takich jak cukrzyca, wysoki poziom tłuszczu we krwi, nadciśnienie tętnicze lub obturacyjny bezdech senny). Ponadto może być wskazany dla młodzieży w wieku od 12 lat z otyłością, gdzie BMI wynosi 30 lub więcej, a masa ciała przekracza 60 kg.

Kiedy należy przerwać stosowanie leku Saxenda?

Jeśli po 12 tygodniach stosowania dawki 3,0 mg/dobę produktu Saxenda pacjent nie zauważył redukcji masy ciała wynoszącej co najmniej 5% w porównaniu z początkową masą ciała, leczenie powinno zostać przerwane. Osiągnięcie redukcji masy ciała na poziomie co najmniej 5% jest bowiem ważnym wskaźnikiem skuteczności terapii i może wskazywać na odpowiednią reakcję organizmu na leczenie. Jednak w przypadku braku oczekiwanych rezultatów, konieczne może być przemyślenie strategii leczenia oraz ewentualne wprowadzenie zmian w diecie, aktywności fizycznej lub dawce leku. Zdarza się, że niektórzy pacjenci lepiej reagują na inne leki na otyłość, jak np. Ozempic czy Wegovy. Ważne jest również regularne monitorowanie postępów terapii podczas całego procesu leczenia, aby zapewnić optymalne efekty i bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego też współpraca z lekarzem i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń są podstawą skutecznego zarządzania wagą i poprawy stanu zdrowia.

Saxenda – efekty stosowania

Składnik aktywny leku, liraglutyd, zawarty w Saxenda, reguluje procesy metaboliczne i sygnały kontrolujące apetyt, co przyczynia się do zmniejszenia łaknienia i kontrolowania spożywanych posiłków. W ten sposób lek wspomaga proces redukcji masy ciała i utrzymania odpowiedniego wskaźnika BMI.

Warto jednak dodać, że Saxenda jest stosowany nie jako podstawa lecz jako uzupełnienie zmian w stylu życia, takich jak zmiana diety na zdrowszą i zwiększenie aktywności fizycznej. Regularne przyjmowanie leku, zgodnie z zaleceniami lekarza, może przynieść korzyści w procesie odchudzania i poprawić stan zdrowia osób z nadwagą lub otyłością.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania Saxenda skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta oraz dobierze odpowiednią dawkę leku.

Saxenda dawkowanie

Jak podaje producent, dawkowanie leku Saxenda zostało zaprojektowane tak,  żeby ułatwić pacjentom adaptację do nowego leku oraz minimalizować ewentualne działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym. Harmonogram dawkowania został opracowany w sposób, który umożliwia stopniowe zwiększanie dawki, aż do osiągnięcia pełnej dawki 3 mg. Ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń dotyczących dawkowania i regularnie monitorowali swoje samopoczucie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z tolerancją lub innych obaw dotyczących dawkowania, lub skutków ubocznych zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem prowadzącym. Dodatkowo ważne jest zachowanie ciągłości przyjmowania leku, dlatego warto  planować regularne wizyty kontrolne z lekarzem przepisującym receptę, aby omówić postępy terapii i dostosować dawkowanie, jeśli to konieczne. Saxenda to lek dostępny w formie iniekcji.

Saxenda – dawki sugerowane przez producenta:

  • 1 tydzień: 0,6 mg
  • 2 tydzień: 1,2 mg
  • 3 tydzień: 1,8 mg
  • 4 tydzień: 2,4 mg
  • 5 tydzień: pełna dawka 3 mg

W przypadku pominięcia jednej dawki leku pacjenci powinni przyjąć następną dawkę zgodnie z zaleceniami, ale nie powinni przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej. Jeśli jednak Saxenda nie została przyjęta przez 3 dni lub dłużej, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia sposobu wznowienia terapii. Wszelkie dodatkowe działania niepożądane lub obawy należy zgłaszać lekarzowi w celu odpowiedniej oceny i zarządzania nimi.

Jak wykonać iniekcje Saxenda?

Aby wykonać iniekcję preparatu Saxenda, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Przeczytaj instrukcję użycia dostarczoną z lekiem Saxenda.
  2. Wybierz miejsce do wstrzyknięcia, które zostało zalecone przez lekarza. Mogą to być obszary w okolicy brzucha, górnej części nogi (udo) lub w górnej części ramienia.
  3. Przygotuj dawkę produktu Saxenda zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce lub przepisanymi przez lekarza.
  4. Wstrzyknij dawkę podskórnie, czyli pod skórę. Upewnij się, że nie wstrzykujesz Saxenda do żyły ani mięśnia.
  5. Zmieniaj miejsca wstrzyknięcia w obrębie wybranego obszar. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia guzków pod skórą (amyloidoza skóry).
  6. Nie rób kolejnych zastrzyków w to samo miejsce!

Saxenda – działanie

Saxenda, roztwór do iniekcji, jest stosowany w leczeniu otyłości lub nadwagi u dorosłych, wspierając procesy redukcji masy ciała. Jest to lek na receptę, niewchodzący w zakres refundacji. Aktywnym składnikiem Saxenda jest liraglutyd, który naśladuje działanie ludzkiego hormonu GLP-1, produkowanego w jelitach po jedzeniu. Mechanizm działania liraglutydu polega na:

  • wiązaniu się z receptorem GLP-1 w mózgu,
  • aktywacji tego receptora, co zmniejsza apetyt,
  • wzroście uczucia sytości po posiłku,
  • ograniczeniu przyjmowania pokarmu i spadku masy ciała.

Saxenda przyczynia się głównie do redukcji tkanki tłuszczowej trzewnej. Jest często wybierana przez pacjentów jako lek na odchudzanie dostępny na receptę. Lek ten również wpływa na metabolizm glukozy, stymulując wydzielanie insuliny i hamując wydzielanie glukagonu w zależności od poziomu glukozy. W rezultacie obniża się poziom cukru we krwi pacjenta, zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Saxenda – skutki uboczne stosowania leku

Podobnie jak inne leki na otyłość, Saxenda może wywołać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Wśród działań niepożądanych wyróżnia się:

  • bardzo częste: nudności, biegunka, wymioty, zaparcia;
  • częste: niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia), ból w nadbrzuszu, niestrawność, refluks żołądkowo-jelitowy, zapalenie żołądka, nadmierne gazy, wzdęcia, odbijanie, kamienie żółciowe, zmniejszenie łaknienia, suchość w ustach, zaburzenia smaku, zawroty głowy, bezsenność, osłabienie, zmęczenie, podwyższone poziomy lipazy i amylazy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia.
  • niezbyt częste i rzadkie: odwodnienie, przyspieszenie rytmu serca, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, opóźnienie opróżniania żołądka, złe samopoczucie, pokrzywka, zaburzenia funkcji nerek, ostra niewydolność nerek.

W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2 stosujących Saxendę w połączeniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną może wystąpić hipoglikemia. Możliwe są również działania niepożądane związane z tarczycą, takie jak powiększenie tego gruczołu. Lek może wywołać reakcję immunologiczną, prowadząc do powstania przeciwciał przeciwko liraglutydowi, co jednak nie wpływa negatywnie na skuteczność leczenia.

Saxenda cena

Cena leku Saxenda (nie podlega refundacji)  wynosi od 399,00 zł do 1123,20 zł. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi kosztów związanych z terapią i wiedzieli, że lek ten może wymagać znacznego wkładu finansowego.

Saxenda recepta online, e-recepta Saxenda

Jeżeli chcesz rozważyć lek Saxenda, recepta od lekarza będzie niezbędnym dokumentów uprawniającym Cię do jego zakupu. Dzięki usłudze Medicept i możliwości otrzymania  recepty online Saxenda możesz bez wychodzenia z domu uzyskać potrzebną dokumentację medyczną. Z receptą online na Saxenda możesz łatwo zrealizować swoje leczenie.

Pamiętaj, że podstawą wystawienia recepty na leki, w tym na Saxenda, jest zebranie wywiadu lekarskiego, który pozwala lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta oraz dostosować terapię do jego potrzeb. Ważnym elementem tego procesu jest również odpowiednie zrozumienie historii choroby oraz innych istotnych czynników, które mogą mieć wpływ na wybór i skuteczność leczenia. Dzięki możliwości przeprowadzenia wywiadu lekarskiego online nasi pacjenci mogą skorzystać z tej formy konsultacji medycznej bez konieczności wychodzenia z domu, co przyspiesza i ułatwia cały proces.

Rozbudowana oferta usług Medicept

Medicept oferuje pacjentom różnorodne usługi, dzięki którym można zadbać o swoje zdrowie. Wśród najczęściej wybieranych przez pacjentów można wyróżnić:

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Medicept.

Źródła:

[1] European Medicine Agency, Saksenda, liragluyd

[2] Strona producenta Saxenda



Interesują Cię inne usługi?

Odkryj wygodę
opieki zdrowotnej
online

E-recepta w kilku krokach - nawet w 10 minut
Zdobądź potrzebne leki szybko i online. Uniknij kolejek i uzyskaje-receptę podczas konsultacji z lekarzem przez czat, nawet w 10 minut!
Telekonsultacja z lekarzem, zawsze kiedy tego potrzebujesz
Porada, recepta, zwolnienie, skierowanie, a może konsultacja z pediatrą? Szybki kontakt i profesjonalna pomoc bez wychodzenia z domu.
Wizyty stacjonarne
Dla tych, którzy wolą spotkanie twarzą w twarz. Umów się na klasyczną wizytę u lekarza przez naszą stronę.
Kompleksowa opieka zdrowotna - od A do Z
Nie tylko podstawowa opieka, ale też specjalistyczne konsultacje online. Z nami Twoje zdrowie jest w dobrych rękach.