Rybelsus

Medicept to renomowana firma, która świadczy profesjonalne usługi konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty na Rybelsus. Nasza oferta charakteryzuje się wysokim standardem obsługi i dbałością o zdrowie pacjenta. Procedura jest prosta – wystarczy wypełnić formularz online i uregulować płatność. Po przeprowadzeniu konsultacji i potwierdzeniu przez specjalistę, że nie ma przeciwwskazań, pacjent otrzyma e-receptę na Rybelsus. Recepta może zostać wykupiona w aptece nawet tego samego dnia po zakończeniu konsultacji. Rybelsus – cena nie jest przez nas regulowana. Kwota ta zależna jest od sieci aptecznych oraz rodzaju dystrybucji. Cena za Rybelsus to około 130 złotych za 10 tabl. 3 mg.

Konsultacja telefoniczna
od 99,99
Wybierz specjalizację:

Czym jest Rybelsus?

Rybelsus zawiera aktywny składnik, semaglutyd, który jest używany do obniżania poziomu cukru we krwi. Jest on przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów (w wieku 18 lat i starszych), gdy sama dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające. Ulotka Rybelsus informuje, że lek może być stosowany:

  • samodzielnie, jeśli pacjent nie może używać metforminy (innego leku na cukrzycę) lub
  • w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, kiedy te środki nie zapewniają odpowiedniej kontroli poziomu cukru. Do tych leków mogą należeć zarówno te przyjmowane doustnie, jak i insulina w formie wstrzyknięć.

Niezmiennie ważne jest, aby pacjent kontynuował zalecaną dietę i regularną aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami lekarza. Informacje dotyczące leku Rybelsus (skutki uboczne, skład) są dostępne w ulotce.

Substancja czynna

Substancja czynna Rybelsus, semaglutyd, jest peptydem produkowanym przez drożdże Saccharomyces cerevisiae za pomocą technologii inżynierii genetycznej, wykorzystującej rekombinację DNA. Struktura aminokwasowa semaglutydu jest podobna do sekwencji aminokwasów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), jednego z endogennych hormonów inkretynowych. Hormony te, będące peptydami wytwarzanymi przez komórki jelita cienkiego, reagują na poziom glukozy. GLP-1 odgrywa kluczową rolę w regulacji gospodarki węglowodanowej: zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki po posiłkach, kontroluje wydzielanie glukagonu, co przyczynia się do lepszej kontroli glikemii, obniżając poziom cukru na czczo i po jedzeniu. Dodatkowo GLP-1 wpływa na regulację łaknienia oraz funkcje układu sercowo-naczyniowego.

Jak działa lek Rybelsus?

Semaglutyd, który jest substancją czynną w Rybelsus, działa na kilka sposobów.

  • Obniża poziom cukru we krwi poprzez stymulowanie produkcji insuliny i redukcję produkcji glukagonu, gdy poziom glukozy jest wysoki.
  • Spowalnia proces opróżniania żołądka po zjedzeniu posiłku.
  • Zmniejsza wydzielanie insuliny (nie wpływając na wydzielanie glukagonu) w przypadku niskiego poziomu cukru we krwi.
  • Redukuje masę ciała i tkankę tłuszczową dzięki zmniejszeniu spożycia kalorii, co wynika z tłumienia apetytu i zmniejszenia chęci na jedzenie tłustych pokarmów.

Sposób przyjmowania leku Rybelsus

Należy stosować się do zaleceń lekarza przy przyjmowaniu Rybelsus. Recepta zostanie wystawiona po konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednie dawkowanie.

Dawkowanie leku Rybelsus

  • Należy rozpocząć od dawki 3 mg raz dziennie przez pierwszy miesiąc.
  • Po miesiącu lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 7 mg raz dziennie.
  • Jeśli kontrola poziomu cukru we krwi nie jest wystarczająca przy dawce 7 mg, lekarz może podnieść dawkę do 14 mg raz dziennie.
  • Nie można zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania dwóch tabletek 7 mg w celu uzyskania efektu dawki 14 mg, gdyż takie postępowanie nie zostało naukowo zweryfikowane.

Instrukcje dotyczące przyjmowania leku Rybelsus

  • Tabletkę należy połykać na czczo, o dowolnej porze dnia, nie dzieląc, nie rozgniatając i nie żując jej.
  • Po połknięciu tabletki zaleca się odczekać co najmniej 30 minut przed spożyciem pierwszego posiłku, napoju lub innego leku doustnego w ciągu dnia. Skrócenie tego czasu może zmniejszyć wchłanianie semaglutydu.

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przedawkowanie może prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak nudności.

Jeśli pacjent zapomni o dawce, powinien pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować zwykły schemat dawkowania od następnego dnia.

Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi.

Kiedy zachować ostrożność podczas stosowania leku?

Przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Recepta na Rybelsus nie powinna być przepisywana u pacjentów:

  • z cukrzycą typu 1, gdzie organizm nie produkuje insuliny,
  • z cukrzycową kwasicą ketonową, co charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru we krwi.

Podczas przyjmowania leku Rybelsus mogą wystąpić:

  • nudności, wymioty i biegunka, które mogą prowadzić do odwodnienia; zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, szczególnie osobom z problemami nerkowymi,
  • intensywny i ciągły ból brzucha, który może być oznaką ostrego zapalenia trzustki. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem,
  • hipoglikemia – ryzyko wystąpienia niskiego stężenia cukru we krwi może wzrosnąć przy jednoczesnym stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika lub insuliny,
  • pogorszenie retinopatii cukrzycowej – osoby z cukrzycową chorobą oczu używające insuliny mogą doświadczyć pogorszenia widzenia. Należy powiadomić lekarza o wszelkich problemach wzrokowych podczas stosowania Rybelsus.

Decyzję o zastosowaniu leku lekarz podejmuje indywidualnie, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko dla pacjenta.

Skutki uboczne przyjmowania leku

Podobnie jak w przypadku innych leków, Rybelsus może powodować skutki uboczne, które nie występują u każdego pacjenta.

Częste (mniej niż 1 na 10 pacjentów)

  • Problemy związane z cukrzycową chorobą oczu (retinopatia cukrzycowa); każde problemy ze wzrokiem, jak zaburzenia widzenia, należy zgłaszać lekarzowi.

Rzadkie (mniej niż 1 na 1000 pacjentów)

  • Ciężkie reakcje alergiczne, w tym objawy takie jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy i gardła, świszczący oddech, przyspieszone bicie serca, bladość i zimna skóra, zawroty głowy lub osłabienie – wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
  • Zapalenie trzustki, które objawia się silnym i trwałym bólem brzucha oraz pleców; w takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Inne skutki uboczne przyjmowania Rybelsus 

  • Nudności i biegunka, które zazwyczaj są przemijające, wymioty, niestrawność, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, zmęczenie, zmniejszenie apetytu, nadmierna produkcja gazów, podwyższenie aktywności enzymów trzustkowych (lipaza, amylaza) zdiagnozowane badaniami krwi, znaczna utrata masy ciała, kamienie żółciowe, odbijanie się, przyspieszone tętno.

Stosowanie leku Rybelsus wraz z innymi lekami

Ulotka Rybelsus wskazuje, że konieczne jest informowanie lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje obecnie, niedawno stosował, a także o tych, które planuje przyjmować. Istotne jest szczególne zwrócenie uwagi na leki zawierające:

  • lewotyroksynę, używaną w leczeniu schorzeń tarczycy. Przyjmowanie Rybelsus razem z lewotyroksyną może wymagać monitorowania poziomu hormonów tarczycy.
  • warfarynę lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają krzepliwość krwi. Może być potrzebne częstsze przeprowadzanie badań oceniających krzepliwość krwi.
  • insulinę. W takim przypadku lekarz dostosuje dawkowanie insuliny i zaleci regularne kontrole poziomu glukozy we krwi, aby zapobiec hiperglikemii i cukrzycowej kwasicy ketonowej, będącej powikłaniem cukrzycy, które występuje, gdy organizm nie wykorzystuje glukozy z powodu niedoboru insuliny.

Ciąża i karmienie piersią

Recepta na Rybelsus nie zostanie wystawiona bez konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem tego leku, kobiety w ciąży, karmiące piersią, podejrzewające ciążę, lub planujące macierzyństwo powinny skonsultować się z lekarzem. Stosowanie tego leku w ciąży jest niewskazane, ponieważ nie jest pewne, czy może ono negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko. Dlatego zaleca się stosowanie środków antykoncepcyjnych podczas terapii tym lekiem. Kobiety planujące ciążę powinny przerwać stosowanie leku na co najmniej dwa miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. W przypadku potwierdzenia ciąży podczas terapii, niezbędne jest natychmiastowe poinformowanie lekarza w celu dostosowania leczenia. Nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią, gdyż nie jest znane, czy składniki leku mogą przenikać do mleka matki.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Rybelsus z reguły nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Jednakże u niektórych osób przyjmujących Rybelsus mogą wystąpić zawroty głowy, co wymaga dodatkowej ostrożności przy prowadzeniu pojazdów lub obsługiwaniu urządzeń. W razie wystąpienia zawrotów głowy zaleca się kontakt z lekarzem w celu uzyskania porady.

Co więcej, u pacjentów stosujących Rybelsus w połączeniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną może dojść do hipoglikemii, która wpływa na zdolność koncentracji. Osoby doświadczające objawów niskiego poziomu cukru we krwi, takich jak osłabienie koncentracji, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Przechowywanie leku Rybelsus

Lek na receptę Rybelsus należy przechowywać w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci.

  • Nie należy używać leku po upływie daty ważności, która jest wskazana na blistrze oraz na zewnętrznym opakowaniu, przy oznaczeniu „Termin ważności”. Data ta oznacza ostatni dzień wskazanego miesiąca.
  • Lek powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących temperatury przechowywania.
  • Nie należy wyrzucać leków do kanalizacji ani domowych pojemników na śmieci. W przypadku potrzeby utylizacji leku zaleca się skonsultowanie się z farmaceutą w celu uzyskania informacji o odpowiednim sposobie postępowania.

Zachęcamy do sprawdzenia usług Medicept:



Interesują Cię inne usługi?

Odkryj wygodę
opieki zdrowotnej
online

E-recepta w kilku krokach - nawet w 10 minut
Zdobądź potrzebne leki szybko i online. Uniknij kolejek i uzyskaje-receptę podczas konsultacji z lekarzem przez czat, nawet w 10 minut!
Telekonsultacja z lekarzem, zawsze kiedy tego potrzebujesz
Porada, recepta, zwolnienie, skierowanie, a może konsultacja z pediatrą? Szybki kontakt i profesjonalna pomoc bez wychodzenia z domu.
Wizyty stacjonarne
Dla tych, którzy wolą spotkanie twarzą w twarz. Umów się na klasyczną wizytę u lekarza przez naszą stronę.
Kompleksowa opieka zdrowotna - od A do Z
Nie tylko podstawowa opieka, ale też specjalistyczne konsultacje online. Z nami Twoje zdrowie jest w dobrych rękach.