Przeziębienie, grypa i COVID – co łączy te choroby?
Sezon jesienno-zimowy to czas w którym bardzo łatwo o infekcję. Wynika to częściowo z nieco innych warunków pogodowych, ale przede wszystkim z faktu, że przez pogodę zmieniamy nasze zachowania. Znacznie rzadziej spotykamy się na łonie natury, a częściej w domach. Rzadziej decydujemy się na wietrzenie pokoi i miejsc publicznych. W lato z kolei całe dnie w pracy spędzamy przy otwartych oknach. Sprawia to, że ilość bioaerozolu, który wdychamy jest znacznie mniejsza w miesiącach ciepłych niż w miesiącach zimnych. Badacze wskazują także, że za zmniejszenie się ilości wirusów w lecie odpowiadają także promienie słoneczne. Przeziębienie, grypa i COVID – co łączy te choroby? Na co zwrócić uwagę podejrzewając u siebie zakażenie Sars-Cov-2?
Przeziębienie, grypa i COVID -co ta trójca ma ze sobą wspólnego?
Podstawową cechą wspólną przeziębienia, grypy i COVID jest fakt, że są to infekcje wirusowe. Oznacza to, że są one wywoływane przez bardzo małe cząsteczki będące na pograniczu materii ożywionej i nieożywionej. Świat wirusów to ogromna gama różnych rodzajów wirusów. Przeziębienie wywołują najczęściej rhinowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy oraz RSV. Grypa wywoływana jest przez wirusy grupy należące do orthomyksowirusów. COVID jest z kolei wywoływany przez jednego konkretnego wirusa – SARS-CoV-2. Faktem jest, że wszystkie z wyżej wymienionych chorób są chorobami wirusowymi. Należy zaznaczyć, że przeziębienie jest wywoływane przez masę różnych szczepów wspomnianych wirusów. Grypa z kolei cechuje się sezonowością, a sezony różnią się od siebie nasileniem objawów oraz częstością zachorowań.
Objawy mogą być podobne…
Warto zaznaczyć, że omawiane choroby mogą mieć podobne objawy. Bóle mięśni, stawów, kaszel, katar i gorączka mogą wystąpić zarówno w przeziębieniu jak i grypie oraz COVIDzie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku przeziębienia gorączka nie jest zazwyczaj wysoka i nie przekracza 38-39 stopni Celsjusza. W przeziębieniu zazwyczaj nasilone są objawy z górnych dróg oddechowych takie jak katar czy kichanie. Pamiętaj także, że wszystkie z trzech wymienionych chorób mogą przebiegać jako bezobjawowe bądź skąpoobjawowe infekcje. Nie sprawia to jednak, że można je lekceważyć.
Chociaż nie zawsze są podobne
Choć przeziębienie, grypa i COVID mają cechy wspólne, to różni je jednak dość sporo. Przeziębienie jest chorobą samoograniczającą, która trwa zazwyczaj 2-4 dni. Pamiętaj, że zarówno COVID jak i grypa przebiegają u osób niezaszczepionych, szczególnie po 50 roku życia jako ciężkie choroby dotykające nierzadko płuc. Dochodzi w nich do spadku utlenowania krwi oraz całego szeregu pochodnych zaburzeń. Warto podkreślić, że zachorowanie na COVID, szczególnie u osoby starszej wiąże się z wysokim ryzykiem zgonu. Grypa także może być powodem hospitalizacji oraz zgonu szczególnie u osób starszych bądź osób z obniżoną odpornością.
Antybiotyk nie pomoże
Wiele osób mierząc się z objawami infekcji chce sięgnąć po antybiotyk. Pamiętaj jednak, że wszystkie trzy choroby są chorobami wirusowymi, a tym samym antybiotyki nie działają w zwalczaniu infekcji. W przypadku przeziębienia zaleca się leczenie objawowe – stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gorącej herbaty z miodem oraz – w razie potrzeby – pastylek do ssania i płukania zatok. Istnieją pewne dedykowane leki służące leczeniu zarówno grypy, jak i COVID. Niemniej jednak mają one ograniczone zastosowanie i nie używa się ich w każdym przypadku. Pamiętaj, że w ściśle określonych przypadkach lekarze decydują się na włączenie antybiotyków w przypadku grypy oraz COVID. Wynika to jednak ze ściśle określonych wskazań i nie ma wskazań do profilaktyki antybiotykowej u ogółu populacji.
Tylko test pozwoli na jasne wskazanie przyczyn infekcji
Pamiętaj, że przeziębienie, grypa i COVID mają bardzo podobne symptomy. Rozróżnienie tych trzech infekcji tylko na podstawie objawów jest niemalże niemożliwe. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj szybkie testy. Pozwalają one na zdiagnozowanie grypy oraz COVID. Ze względu na mnogość wirusów, które wywołują przeziębienie nie opracowano do tej pory testu na przeziębienie.