Czym różnią się leki od suplementów diety?
Leki i suplementy diety to substancje, które możemy zakupić w aptekach. O ile reklamowanie leków, poza lekami przeciwbólowymi czy też witaminami w formie leków jest generalnie zabronione, o tyle promowanie suplementów jest w pełni legalne i niemalże zupełnie nieskrępowane. Z telewizji oraz internetu dzień w dzień docierają do nas reklamy różnego rodzaju suplementów, które mają według reklamodawców chronić nas przed pewnymi schorzeniami. Leki a suplementy – jaka jest różnica?
Suplement diety z założenia ma zadbać o wyrównanie niedoborów witamin czy też mikro- bądź makroelementów. Są to najczęściej witaminy, minerały oraz – nieco rzadziej – konkretne aminokwasy. Lek z kolei ma za zadanie leczyć chorobę. Zazwyczaj są to różnego rodzaju substancje czynne, które do zakupu wymagają recepty. Okazuje się jednak, że występują także witaminy oraz minerały w suplementach leków. O co więc z tym wszystkim chodzi?
Suplement diety należy do królestwa żywności
Suplementy diety w założeniu mają za zadanie uzupełnienie normalnej diety. Występują one w postaci tabletek, kapsułek, proszków, a także roztworów do rozmieszania w wodzie. Suplement diety jest skoncentrowanym źródłem witamin lub substancji odżywczych. Warto zaznaczyć, że znajdziemy w nich także wyciągi z różnych roślin, które uważane są powszechnie za lecznicze. Suplementy diety mogą mieć faktycznie działanie protekcyjne wobec pewnych niedoborów. Na myśli mamy tutaj preparaty witaminy B12, witaminy D czy też żelaza. Pamiętaj jednak, że należy je przyjmować z umiarem i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Pozostajemy jednak sceptyczni wobec suplementów diety, które zawierają nowoodkryte substancje, które nie są lekami, a mają według reklam mieć działanie lecznicze. Zazwyczaj działanie to nie jest odpowiednio dobrze udokumentowane.
Leki a suplementy
Choć suplementy według prawa powinny być bezpieczne dla konsumenta wtedy, kiedy przyjmuje on je zgodnie z zaleceniami producenta, to należy zachować pewne środki ostrożności. Suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Mogą one zarówno nasilać, jak i osłabiać działanie stosowanych przez Ciebie leków. Można je też przedawkować. W medycynie opisywano przypadki zatrucia witaminą D, żelazem czy też beta-karotenem. Nie przyjmuj wielu różnych suplementów diety na raz. Pamiętaj też, że stosowanie suplementów diety nie zastąpi zdrowej, zrównoważonej diety.
A czym są leki?
Leki są to substancje o charakterze leczniczym bądź zapobiegające rozwojowi chorób. Leki mają przeróżne zastosowania – pomagają w bólach, nadciśnieniu, cukrzycy czy też leczą infekcje bakteryjne. Mogą poprawiać lub modyfikować biologiczne funkcje organizmu. Do zakupu niektórych leków konieczna jest recepta, a do innych, takich jak paracetamol czy ibuprofen, recepta jest niewymagana. Ważna jest także dawka w leku. Ma ona według prawa być wystarczająca do zapewnienia efektu leczniczego. Oznacza to, że dawka leku jest ściśle określona. Substancjami przebadanymi naukowo są leki, a suplementy nie posiadają tak szczegółowych badań.
Jeżeli decydujesz się na suplement – lepiej wybierać te z apteki niż te z internetu
Choć suplementy diety nie podlegają tak rygorystycznym badaniom jak leki, to istnieje ich pewna kontrola. Kontrola ta nie sięga jednak często do internetowych wyrobów. Niestety, powszechne jest zjawisko podrabiania suplementów diety bądź oferowania egzotycznych, zupełnie niesprawdzonych substancji. Jeżeli decydujesz się na jakiś suplement diety – zdecydowanie lepiej będzie wybrać suplement dostępny w aptece. Ponadto możesz zasięgnąć porady u farmaceuty. Pamiętaj też, że suplementy takie jak probiotyki charakteryzują się często niestałością. Oznacza to, że bakterie w nich zawarte umierają, a tym samym tracą swoje właściwości. Probiotyki muszą być przechowywane w odpowiednim miejscu (suche i chłodne).
O suplementach porozmawiaj z lekarzem
W ostatnich latach coraz częściej sugeruje się, aby włączanie suplementów diety omówić z lekarzem prowadzącym. Pozwoli to na lepsze dobranie suplementu oraz uniknięcie niekorzystnych interakcji lekowych. Ponadto dzięki temu łatwiej będzie uniknąć sytuacji, w których stosuje się np. lek zawierający żelazo oraz suplement diety z żelazem.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.