„Kłucie w sercu” – objaw nie tylko zawału!
Kłucie w klatce piersiowej to nieprzyjemne uczucie bólu lub dyskomfortu, które można odczuwać w różnych miejscach tej okolicy ciała. Może pojawiać się tylko w momencie kaszlu, przełykania czy kichania lub towarzyszyć pacjentowi podczas każdego oddechu. Bywa ostry, kłujący, wyraźnie zlokalizowany albo rozlany, palący, promieniujący na różne obszary ciała. Może mieć też charakter rzutowany, czyli odczuwalny na powierzchni ciała, np. w mięśniach położonych powierzchniowo, choć jego źródłem są narządy wewnętrzne.
Kłucie w klatce piersiowej- to znaczy gdzie?
Klatka piersiowa to przestrzeń ograniczona od dołu przeponą, a za jej górną granicę uważa pierwszy kręg piersiowy, górny brzeg mostka i łączącą je pierwszą parę żeber. Klatka piersiowa zawiera serce wraz z dużymi naczyniami krwionośnymi, płuca z drzewem oskrzelowym, węzły i naczynia chłonne, nerwy i zwoje nerwowe, przełyk i grasicę. Ściany klatki piersiowej budują unerwione mięśnie i powięzi. Niemal każda z tych struktur i każdy z narządów może dawać objawy bólowe, a ból może manifestować się również poza obrębem klatki piersiowej, promieniując np. do barku czy żuchwy.
Kłucie w klatce piersiowej- przyczyny
Doświadczanie kłucia w klatce piersiowej może być niepokojące, ale istnieje wiele możliwych przyczyn tego rodzaju bólu. Najczęściej objaw ten wynika z chorób sercowo- naczyniowych, układu oddechowego, pokarmowego lub z nadmiernego stresu.
Zawał serca
Sytuacja, która pierwsza przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy wyrażenie “kłucie w klatce piersiowej lub mostku”. Ból wieńcowy w zawale mięśnia sercowego jest nasilony i odczuwany jako rozlane, silne pieczenie i ucisk za mostkiem. Ból utrzymuje się przez ponad 20 minut, może zmieniać swoje natężenie. Bywa, że promieniuje na żuchwę, plecy, szyję lub bark. Może towarzyszyć mu ból brzucha i wymioty, pocenie się, zawroty głowy czy duszności. Charakterystycznym objawem towarzyszącym dla bólu w zawale serca jest poczucie silnego niepokoju, lęku przed śmiercią i paniki. Ból nie mija po położeniu się nieruchomo ani po przyjęciu nitrogliceryny podjęzykowo.
Dławica piersiowa
Związana jest z chorobą niedokrwienną serca. Uczucie kłucia na ogół pojawia się za mostkiem. Ból nie jest ostry i wyraźnie zlokalizowany, określany jest raczej jako rozlany. Z reguły ma charakter dławiący, uciskowy, gniotący, ściskający lub palący. Może promieniować do ręki szyi, barku, zazwyczaj jednostronnie. Trwa do kilkunastu minut. Pojawia się w wyniku wysiłku, np. wejścia po schodach czy dźwigania ciężkich przedmiotów. Zdarza się, że pacjenci odczuwają go w wyniku zmarznięcia lub silnych emocji. W porównaniu do zawału serca ból ustępuje po zaprzestaniu wysiłku, ogrzania się, uspokojenia albo przyjęcia nitrogliceryny podjęzykowo.
Refluks żołądkowo-przełykowy
Jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. W jej wyniku dochodzi do przewlekłego zarzucania kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, a w efekcie do podrażnienia błony śluzowej przełyku. Chorzy mogą odczuwać kłucie oraz charakterystyczne pieczenie za mostkiem. Objawy zwykle nasilają się po położeniu się. Ból przy zgadze i refluksie łagodzą leki hamujące wydzielanie kwasu solnego oraz pokarmy alkaliczne (np. mleko).
Schorzenia układu oddechowego
Ból opłucnowy ma charakter ostry i nagły oraz kłujący lub piekący. Pojawia się podczas oddychania, czasami nasilając się w czasie śmiechu, kichania czy kaszlu. Zlokalizowany jest na ogół z jednej strony klatki piersiowej. Ma związek ze schorzeniami układu oddechowego, może towarzysz m.in. zapaleniu płuc i opłucnej, odmie opłucnowej czy zatorowości płucnej.
Neuralgia międzyżebrowa
Ból neuropatyczny zazwyczaj obejmuje boczną część klatki piersiowej, od pachy w dół wzdłuż żeber. Jest to ból wyjątkowo nieprzyjemny dla pacjenta. Może występować jedno lub obustronnie. Wynika z uszkodzenia nerwów międzyżebrowych i jest rodzajem parestezji. Mogą mu towarzyszyć drętwienie i mrowienie tułowia oraz zaburzenia czucia. Pośród najczęstszych przyczyn neuralgii wymienia się ucisk nerwu wywołany np. zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie lub urazami, niedobór witamin z grupy B, cukrzycę, infekcje wirusowe (np. półpasiec), boreliozę i reumatoidalne zapalenie stawów. Często wynika też z napięcia mięśniowego w przebiegu nadmiernego stresu.
Kłucie w klatce piersiowej- efekt przejedzenia?
Kłucie w piersiach może być również ceną za nadmierny apetyt! Gdy żołądek jest zbyt rozciągnięty, uciska przeponę. Ten mięsień oddechowy najpierw ulega obkurczeniu, a kiedy chce się rozprostować – nie ma na to miejsca. Ucisk ten wywołuje ostre kłucie w okolicy serca. Dlatego więc zdrowo jest wstawać od stołu, gdy czujemy, że jeszcze moglibyśmy coś przekąsić.
Kłucie w sercu po ciężkim treningu
Jeśli po długiej przerwie wróciłeś do uprawiania intensywnego i wyczerpującego wysiłku fizycznego- możesz spodziewać się tzw. mięśniobóli. Kłucie w klatce piersiowej po takim wysiłku jest skutkiem przeciążenia mięśni. Warto więc dawkować sport powoli, systematycznie zwiększając jego intensywność.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.