Ginoring – co to jest?
Krążki antykoncepcyjne Ginoring to systemy terapeutyczne, które stosuje się dopochwowo. W składzie każdego z krążków znajdują się w małej ilości dwa hormony żeńskie – mowa tu o etynyloestradiolu, a także etonogestrelu. Po aplikacji hormony powoli przenikają do organizmu i bezpośrednio na niego wpływają. Otrzymany na receptę Ginoring skutecznie hamuje proces uwalniania się komórek jajowych z jajników , przez co kobieta nie może zajść w ciążę.
Ze względu na swoje właściwości i formę podawania krążki antykoncepcyjne Ginoring działają przez długi czas – nawet przez trzy tygodnie z rzędu. Z pewnością metoda ta nie wymaga tyle dyscypliny co tabletki antykoncepcyjne, które należy przyjmować każdego dnia o określonej porze.
Ginoring – jak przyjmować?
To, jak stosować Ginoring, opisane jest szczegółowo w ulotce, która zawsze dołączana jest do opakowania, w którym znajdują się systemy terapeutyczne dopochwowe.
Każdy krążek dopochwowy Ginoring powinien znajdować się w pochwie przez trzy tygodnie – przez ten czas nie należy go wyjmować. Aplikacja, a także wyjęcie krążka Ginoring, powinna odbywać się tego samego dnia tygodnia, najlepiej o tej samej lub zbliżonej godzinie.
W opisie tego, jak stosować Ginoring, nie można również pominąć przerwy, która po wyjęciu systemu powinna trwać dokładnie tydzień – w tym czasie (zazwyczaj po 2-3 dniach) pojawia się krwawienie.
Skutki uboczne po Ginoring
Sięgając po jakąkolwiek antykoncepcję należy pamiętać o efektach niepożądanych, które pojawiają się u niektórych kobiet. Najczęstsze skutki uboczne po Ginoring to między innymi:
- zmiany humoru oraz depresja,
- możliwe bóle głowy, brzucha
- tkliwość piersi,
- widoczne zmniejszenie popędu płciowego,
- zapalenie pochwy,
- pojawienie się trądziku i świądu żeńskich narządów płciowych,
- bóle podczas miesiączki,
- przyrost masy.
W przypadku każdej kobiety skutki uboczne Ginoring mogą być inne i mieć różne nasilenie – w celu zachowania bezpieczeństwa, przy wystąpieniu niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem , który w skrajnych sytuacjach może zaproponować zmianę środka antykoncepcyjnego.
Poczytaj również na temat innych leków: