ellaOne – jak działa?
Recepta online na ellaOne wystawiana jest przez lekarza po odbytych konsultacjach, podczas których specjalista upewnia się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kobieta mogła stosować tego typu antykoncepcję. Skuteczność ellaOne wynosi aż 99,7% w momencie, kiedy tabletka zażyta jest w przeciągu pierwszych 24 godzin po odbyciu stosunku płciowego. Sięgnąć po nią mogą kobiety w wieku rozrodczym, a w tym i osoby młodociane.
Tabletki ellaOne są skuteczne i zapobiegają zajściu w ciąże. W ich składzie znajduje się substancja – octan uliprystalu. To właśnie ona wpływa na progesteron – hormon, przyczyniający się do wystąpienia owulacji – i tym samym opóźnia cały proces.
Należy również zaznaczyć, że zakupiony dzięki e-recepcie ellaOne nie zawsze jest w 100% skuteczny. Jest on również bezpieczny w momencie, kiedy kobieta zaszła w ciąże (nie powoduje jej przerwania).
Przez jaki czas ellaOne utrzymuje się w organizmie?
ellaOne – ile utrzymuje się w organizmie? Jednak tabletka, zażyta po odbytym stosunku (nie później niż do 5 dni) wpływa na progesteron i tym samym opóźnia owulację. Sięgać powinno się po nią w “awaryjnych sytuacjach”, kiedy inne sposoby antykoncepcji zawiodły. Po jej zażyciu należy stosować inne, mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy.
Skutki uboczne
Zakupione dzięki recepcie online tabletki ellaOne wpływają na kobiecy organizm i tym samym, jak każdy lek, mogą nieść za sobą skutki uboczne. To, jak długo utrzymują się takie skutki uboczne po ellaOne zależne jest już od organizmu kobiety. Do najpowszechniejszych, niepożądanych objawów należą:
- złe samopoczucie oraz wymioty,
- bóle brzucha,
- nudności,
- wrażliwe i obolałe piersi,
- spóźniająca się miesiączka.
Jak widać niepożądane reakcje organizmu po ellaOne są zbliżone do objawów, towarzyszących podczas ciąży. W momencie spóźniania się miesiączki warto zatem wykonać test ciążowy.
O czym należy pamiętać, zażywając ellaOne?
Chcąc otrzymać receptę ellaOne trzeba pamiętać o tym, że:
- podczas konsultacji z lekarzem należy wspomnieć o wszelkich dolegliwościach i poinformować o faktycznym stanie zdrowia. W szczególności powinny zrobić to kobiety, które zmagają się z astmą, mają zdiagnozowane choroby wątroby albo zaobserwowały w swoim ciele objawy, podobne jak podczas ciąży,
- nie należy stosować tej tabletki z innymi lekami, w składzie których znajduje się lewonorgestrel, gdyż wtedy jej skuteczność znacznie spada,
- w przypadku zajścia w ciążę tabletka nie doprowadzi do jej przerwania,
- jest to antykoncepcja, którą stosuje się w “wyjątkowych i nagłych sytuacjach” kiedy to podczas stosunku płciowego zawiodły inne metody zabezpieczenia się przed ciążą,
- skuteczność tabletki wzrasta, kiedy kobieta przyjmie ją w jak najkrótszym czasie od odbytego stosunku – najlepiej w przeciągu 24 godzin,
- w momencie zwymiotowania tabletki – 3 godziny po jej zażyciu – należy zażyć kolejną.
Dawkowanie ellaOne
Jak często można stosować ellaOne? Otrzymanie recepty na ellaOne – zarówno od lekarza, jak i dzięki e-recepcie – nie jest trudne. Nie oznacza to jednak, że należy po te tabletki sięgać często – nie powinny one zastępować stałej antykoncepcji. To, jak je dawkować, opisane szczegółowo zostało w ulotce, z którą warto się zapoznać. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Tabletkę ellaOne można przyjąć zarówno przed, w trakcie, jak i po posiłku. W przypadku zwymiotowania jej w przeciągu 3 godzin od zażycia należ połknąć kolejną tabletkę.