Recepta na telefonie – jak działa?
Papierowe, wypisywane ręcznie recepty to już przeżytek. Obecnie, gdy przepisywane są leki pacjentom, wystawiana jest recepta na telefon. Gdzie znaleźć i jak otrzymać receptę na telefon? Można ją także uzyskać poprzez dedykowane aplikacje mobilne lub strony internetowe, które są zintegrowane z systemem opieki zdrowotnej.
Gdzie znaleźć e-receptę na telefonie?
Jak dostać e-receptę na telefon? E-recepta dostępna jest w aplikacji mObywatel przeznaczonej dla smartfonów. Aby móc z niej skorzystać, trzeba najpierw ją zainstalować. Jak zainstalować e-receptę w telefonie?
Aplikację mObywatel można znaleźć w sklepie Google, jak również App Store. Użytkownicy Androida muszą mieć system powyżej 6.0, żeby móc ją pobrać, natomiast właściciele iOS – powyżej 12.4. Znajdź aplikację mObywatel w wybranym sklepie na swoim telefonie, następnie ją zainstaluj. Nie musisz się niczego obawiać – aplikacja jest oficjalna, bezpieczna i bezpłatna. Warto również zaznaczyć, że aplikacja mObywatel umożliwia łatwe i szybkie udostępnianie swoich danych medycznych w razie potrzeby, co może być szczególnie przydatne podczas wizyt lekarskich czy w sytuacjach awaryjnych.
Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
By móc skorzystać z aplikacji mObywatel, potrzebny jest profil zaufany. Dzięki niemu e-recepta na telefonie jest w pełni bezpieczna. Nie masz jeszcze profilu zaufanego? Aby przeglądać swoje recepty na telefonie, musisz go założyć.
Jak założyć profil zaufany? Do wyboru są dwie drogi: możesz skorzystać z bankowości internetowej lub założyć profil zaufany online i potwierdzić go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 punktów potwierdzających. W pierwszym przypadku wszelkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że w systemie bankowości elektronicznej swojego banku wypełnisz formularz o założenie profilu zaufanego, a operację potwierdzisz kodem autoryzacyjnym. Jeśli Twoje konto bankowe jest powiązane z usługami ePUAP, proces ten jest jeszcze prostszy, ponieważ wszystkie dane są już zintegrowane z systemem. Jeśli wybierzesz drugą opcję, po założeniu konta musisz udać się do najbliższego punktu potwierdzającego celem jego potwierdzenia. Punkty te znajdują się w urzędach administracji publicznej, placówkach pocztowych oraz wybranych bankach i punktach usługowych.
Recepta na telefonie – jak ją zrealizować?
Jak zainstalować e-receptę w telefonie? Gdy ściągniesz aplikację mObywatel na swój telefon i założysz profil zaufany, możesz przeglądać i realizować swoje recepty. Wystarczy, że wybierzesz w niej kartę eRecepta, gdzie możesz wybrać, która recepta przez telefon NFZ Cię interesuje. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnej dokumentacji. Będąc w aptece, wybierz receptę, którą chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. W ten sposób e-recepta na telefon zostanie zweryfikowana, a Ty nie będziesz musieć szukać wersji papierowej.
Jeśli nie chcesz, nie musisz pokazywać aptekarzowi telefonu, możesz wykupić receptę, w ogóle z niego nie korzystając. Recepta przez telefon NFZ może zostać wykupiona bez tego – wystarczy, że podasz PESEL osoby, na którą została wystawiona recepta oraz kod spod e-recepty. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla osób starszych lub tych, które mają trudności z obsługą smartfona.
E-recepta na telefonie to niejedyny powód, dla którego warto zainstalować sobie aplikację mObywatel na telefonie. Znaleźć w niej można np. mTożsamość, będącą odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego. mTożsamość jest idealna w sytuacjach, gdy zapomnimy fizycznego dowodu osobistego, ale nadal potrzebujemy potwierdzenia tożsamości. Przy jej pomocy można się legitymować w miejscach, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego.
Usługi oferowane przez Medicept
- – Recepta online – po konsultacji z lekarzem recepta na telefonie może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne.
- Pacjent wypełnia formularz online, podając swoje dane osobowe oraz informacje dotyczące stanu zdrowia i historii leczenia.
- Formularz jest analizowany przez lekarza i przeprowadzany jest wywiad.
- Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz wystawia receptę, która jest wysyłana pacjentowi drogą elektroniczną (e-recepta).
- – Teleporada lekarska – to konsultacja medyczna przeprowadzana zdalnie, za pomocą telefonu lub internetu. Pozwala na szybkie uzyskanie porady lekarskiej, diagnostyki oraz zaleceń terapeutycznych bez konieczności wychodzenia z domu.
- Pacjent umawia się na teleporadę poprzez stronę internetową lub telefonicznie.
- W ustalonym terminie lekarz kontaktuje się z pacjentem telefonicznie lub przez czat.
- Podczas rozmowy lekarz przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan zdrowia pacjenta i udziela odpowiednich zaleceń.
- Jeśli to konieczne, lekarz może wystawić receptę przez telefon lub e-zwolnienie.
- – E-zwolnienie – to zwolnienie lekarskie wystawiane w formie elektronicznej. Umożliwia szybkie i bezproblemowe uzyskanie zwolnienia bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.
- Pacjent umawia się na teleporadę, czyli wizytę online, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia.
- Jeśli lekarz uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy, wystawia e-zwolnienie.
- E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane do ZUS i pracodawcy pacjenta.