Tabletka dzień po – jak i do kiedy można wziąć?
Tabletki dzień po – do kiedy można wziąć i w jakich przypadkach? Jakie są przeciwwskazania? Jak widać występuje wiele wątpliwości na temat antykoncepcji awaryjnej, zwanej również postkoitalną. Postaramy się rzucić trochę światła na wszystkie te zagadnienia.
Tabletka dzień po – czy jest bezpieczna?
W przypadku każdego produktu medycznego pojawiają się pytania co do jego skuteczności oraz oddziaływania na ludzki organizm. Czy tabletka dzień po jest bezpieczna? Tak, o ile pacjentka nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Jednorazowe zażycie nie powinno nieść za sobą większych konsekwencji. Metoda ta nie może być natomiast wykorzystywana regularnie, czyli do kilku razy w miesiącu.
Tabletka dzień po – czy bezpieczna jest dla kobiety? Jak wspomnieliśmy, jednorazowe użycie nie powinno wpłynąć negatywnie na organizm. U niektórych kobiet mogą jednak wystąpić niepożądane skutki uboczne. Do tych najczęstszych należą:
- – zawroty i bóle głowy, złe samopoczucie,
- – problemy żołądkowe, a co za tym idzie nudności, a nawet wymioty,
- – wahania nastroju, niepokój, jak i bezsenność,
- – bóle i dyskomfort, np. pleców, piersi i w obrębie jamy brzusznej.
Przy takich objawach warto skonsultować się z lekarzem. Wpływ na to, czy tabletka dzień po jest bezpieczna, ma także stan zdrowia kobiety. Tej metody nie powinno się stosować w momencie, kiedy:
- – zdiagnozowano zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub nowotwór, który jest hormonozależny,
- – kobieta jest w ciąży lub karmi piersią.
Kiedy kobieta sięga po tabletkę dzień po?
Skupmy się teraz na praktycznym zastosowaniu tej metody. Tabletka dzień po – do kiedy można wziąć? Aby zachować jej wysoką skuteczność, tabletkę należy przyjąć:
- – do 24 godzin od momentu współżycia, aby środek miał 98% skuteczności,
- – do 120 godzin od współżycia, przy czym skuteczność tabletki dzień po jest dużo mniejsza.
W momencie, kiedy tabletka dzień po zostanie zwymiotowana, należy przyjąć kolejną, aby zaczęła działać. Kobiety sięgają po tą metodę w kilku sytuacjach, kiedy:
- – inne środki antykoncepcji zawiodą (pęknięcie podczas stosunku prezerwatywy, wysunięcie wkładki antykoncepcyjnej, zbyt szybkie odklejenia plastra antykoncepcyjnego, nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych),
- – doszło do współżycia bez zabezpieczenia.
Jak działają tabletki dzień po?
Przyjmowane przez setki kobiet tabletki dzień po – skuteczność tej metody jest duża dzięki substancjom, które występują w dwóch typach tabletek:
- – octan uliprystalu – nie tylko opóźnia owulację, ale jest też w stanie skutecznie ją zahamować. Zagęszcza także śluz, przez co wędrówka plemników jest znacznie ograniczona,
- – lewonorgestrel – także zagęszcza śluz, ale i oddziałuje na endometrium. Wpływa na kobiecy organizm, a mianowicie na błonę śluzu w macicy. W efekcie zapłodniona komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.
Jaka jest współzależność tabletki dzień po a okresu? W większości przypadków antykoncepcja awaryjna nie wpływa na cykl miesiączkowania. W niektórych przypadkach krwawienie może wystąpić kilka dni za późno lub za szybko.
Sytuacje bywają różne i nie zawsze ma się możliwość skonsultowania z prywatnym ginekologiem. Recepta online w Medicept, wystawiana po konsultacji lekarskiej, to jedno z wielu rozwiązań.
Sprawdź także: Escapelle recepta