Opisujemy działanie plastrów antykoncepcyjnych
Obecnie na rynku kobiety mogą wybierać między wieloma metodami zabezpieczania się przed ciążą, co w konsekwencji generuje wiele pytań. Jak działają plastry antykoncepcyjne i czy są tak samo skuteczne jak przyjmowane doustnie globulki? Postanowiliśmy przypatrzeć się temu rozwiązaniu, o którym mówi się coraz głośniej.
Plastry antykoncepcyjne a tabletki – różnice
Plastry antykoncepcyjne czy tabletki? Obie metody mają wysoką skuteczność jednak różnią się sposobem dostarczania syntetycznych hormonów do organizmu. Globulki przyjmowane są doustnie i oddziałują “od środka”, natomiast substancje zawarte w plastrach przenikają przez skórę (działają więc “zewnętrznie”). Warto podkreślić, że drugi ze sposobów nie wpływa np. na wątrobę.
Zanim przejdziemy do tego, jak działa plaster antykoncepcyjny, skupmy się na tym, jak powinno się go stosować. Każdorazowo należy postępować zgodnie z zaleceniami widocznymi na ulotce. Plaster można przykleić w kilka miejsc:
- – na pośladek, okolice bikini, brzuch,
- – ramię, górną część pleców.
Uwaga – plastrów antykoncepcyjnych nie powinno się naklejać na piersi, ani w miejsca, które są najczęściej narażone na obtarcia. Mowa tu między innymi o ramionach czy biodrach na wysokości linii spodni. Omijając te rejony łatwo można uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.
Rodzaje plastrów antykoncepcyjnych
Jakie są rodzaje plastrów, a także jak sprawdzić, czy plastry antykoncepcyjne działają w danym momencie? Podstawową różnicą między poszczególnymi produktami jest zawarte w nich stężenie hormonów. Na dalszy plan należy odsunąć cenę, czy też wygląd plastra.
Wyjaśniliśmy już jak działają plastry antykoncepcyjne. Przenikające przez skórę substancje uwalniane są stopniowo. Skutecznie blokują one owulację, zagęszczają śluz i zmieniają strukturę śluzu w macicy. Aby zachować wysoką skuteczność, plastry powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami.
- – Zazwyczaj w jednym opakowaniu znajdują się 3 plastry, które należy stosować przez 3 tygodnie (jeden plaster na tydzień).
- – Pierwszy plaster należy przykleić w przeciągu 24 godzin od wystąpienia krwawienia.
- – Ósmego dnia, licząc od naklejenia plastra, należy go wymienić na nowy (najlepiej jest to zrobić o takiej samej porze). Tak samo postępujemy z kolejnymi.
- – Po odklejeniu ostatniego plastra w przeciągu tygodnia powinno wystąpić krwawienie. Z tą chwilą cały proces zaczyna się od nowa.
Wiedząc już jak działa plaster antykoncepcyjny, trzeba także zadbać o jego prawidłowe naklejenie. Miejsce, w którym będzie on umiejscowiony, powinno być:
- – nieowłosione,
- – dokładnie oczyszczone i suche,
- – odtłuszczone. Pod plastry nie powinno stosować się żadnych balsamów, czy też kremów.
Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych i tabletek
Czy plastry antykoncepcyjne są lepsze od tabletek? Na to pytanie może odpowiedzieć nam wskaźnik Pearla – im jest on niższy, tym metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza (oczywiście przy wzorcowym stosowaniu). Dla plastrów antykoncepcyjnych wynosi około 0,9, dla tabletek natomiast 0,2 – 0,5 (tabletki dwuskładnikowe, jednofazowe), 0,7 (tabletki dwuskładnikowe, dwufazowe), 1 – 3 (tabletki jednoskładnikowe).
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa plaster antykoncepcyjny i jaką ma skuteczność, należy zajrzeć do ulotki lub zapytać o to lekarza. W przypadkach nagłych sytuacji (zgubienie plastra, wyjazd, brak dostępu do prywatnego lekarza) można skorzystać z e-recepty, która wystawiana jest po odbyciu konsultacji lekarskiej.
Sprawdź także: Escapelle recepta