Endometrioza- choroba wielu twarzy!
Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych i drugą, po mięśniakach, przyczyną usunięcia macicy. Związane z nią uciążliwe dolegliwości bólowe lub niepłodność wynikają z rozrostu błony śluzowej macicy (endometrium) poza fizjologicznym dla niej obszarem. Komórki te do złudzenia przypominają tkankę macicy i wykazują adekwatną dla niej aktywność wydzielniczą. Reagują one na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, czego następstwem jest przewlekła reakcja zapalna, niosąca za sobą różnorodne konsekwencje.
Endometrioza- choroba o nieznanej przyczynie
Etiologia tej jednostki chorobowej, dotyczącej 180 milionów kobiet na świecie, nadal pozostaje zagadką. Ustalono jedynie możliwe czynniki ryzyka. Zalicza się do nich: uwarunkowania rodzinne, upośledzenie odpływu krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz (wady anatomiczne macicy, przebyte zakażenia, urazy i interwencje chirurgiczne), podwyższony poziom estrogenu w organizmie, zaburzenia menstruacji (obfite, przedłużające się krwawienie, krótki cykl).
Rosnąca wiedza specjalistów w zakresie chorób ginekologicznych oraz większa świadomość pacjentek sprawiają, iż endometrioza rozpoznawana jest coraz częściej i na jej wcześniejszych stadiach. Najczęściej diagnozuje się ją podczas zwiadowczej interwencji laparoskopowej u kobiet cierpiących na przewlekły ból podbrzusza oraz podczas poszukiwania przyczyny niepłodności. Bowiem niemożność zajścia w ciążę dotyczy 40% chorych na endometriozę kobiet.
Różne oblicza endometriozy
Endometrioza charakteryzuje się wyjątkowo zróżnicowanym przebiegiem. Rodzaj objawów i ich nasilenie zależy od lokalizacji i stopnia zaawansowania choroby oraz poziomu tolerancji bólu pacjentki. Nie jest też pewne w jaki sposób wpłynie ona na upośledzenie płodności kobiety. Na podstawie ulokowania niefizjologicznego endometrium, wyróżnia się endometriozę:
- otrzewnową- ogniska endometriozy zlokalizowane są na powierzchni jamy otrzewnowej (błony otaczającej narządy wewnętrzne)
- jajnikową- najczęściej przyjmuje ona postać torbieli endometrialnych. Komórki patologicznego endometrium w obrębie jajnika rozrastają się oraz powodują lokalne comiesięczne krwawienia. W ten sposób tworzą się zapalne torbiele
- głęboko naciekającą- jest to stan, w którym tkanka endometriozy nacieka otrzewną na głębokość ponad 5 mm. Naciek może obejmować otaczające narządy np. pęcherz moczowy czy fragmenty jelit.
Jak rozpoznać objawy endometriozy?
Wiele przypadków endometriozy przebiega przez długi czas bezobjawowo. Szacuje się, że nawet ok. 25% kobiet cierpiących na to schorzenie nie doświadcza jakichkolwiek dolegliwości. Natomiast objawowa endometrioza nie zawsze manifestuje specyficzne objawy. Często pacjentki odbywają szereg specjalistycznych konsultacji zanim zostanie ustalone właściwe rozpoznanie. Jednak pojawienie się niektórych dolegliwości, zawsze powinno być impulsem do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego. Na co zatem warto zwrócić uwagę?
Najczęściej pierwszym zauważalnym dyskomfortem są nawracające dolegliwości bólowe podbrzusza. Zazwyczaj nasilają się one podczas menstruacji i opisywane są jako ostry, kłujący ból o charakterze skurczowym. Występuje on obustronnie i ma tendencje do promieniowania w okolice odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz okolic krocza.
Dodatkowe objawy endometriozy mogą obejmować dolegliwości takie jak: bolesne stosunki płciowe,ból podczas owulacji, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy nasilone dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Przewlekłe zmęczenie, stany podgorączkowe, silny ból głowy, dyskomfort podczas oddawania moczu czy kału coraz zaburzenia wypróżniania to również, choć nietypowe, objawy towarzyszące rozwojowi endometriozy.
Dostępne metody leczenia
Etiologia endometriozy na ten moment nie jest znana- dlatego nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe. Dostępne metody leczenia mają charakter objawowy. Obecnie, możliwa jest kontrola nasilenia dolegliwości oraz zmniejszenie ryzyka powikłań przewlekłego stanu zapalnego.
Jedną z podstawowych metod leczenia jest farmakoterapia hormonalna. Wykorzystywane środki antykoncepcyjne wpływają na unormowanie poziomu żeńskich hormonów płciowych. W efekcie dochodzi do istotnego ograniczenia objawów endometriozy. W terapii wykorzystuje się również środki z grupy gestagenów, które mają na celu zahamowanie wzrostu endometrium. W przypadku występowania silnego bólu, zmniejszającego komfort codziennego funkcjonowania, lekarz może zlecić stosowanie substancji przeciwbólowych.
W przypadku braku efektów terapii farmakologicznej stosowane jest leczenia chirurgicznego. Polega ono na usunięciu ognisk endometriozy, torbieli oraz uwolnieniu powstałych zrostów. Dokonuje się tego metodami laparoskopowymi, które są stosunkowo małoinwazyjne i nie wiążą się z potrzebą długiej rekonwalescencji. W szczególnie ciężkich sytuacjach, kiedy wymienione sposoby terapii zawiodły, stosuje się radykalne leczenie chirurgiczne- zabieg usunięcia macicy.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.