Czy istnieją typy otyłości brzusznej?
Otyłość jest powszechnym problemem. Szacuje się obecnie, że nawet co czwarty Polak jest otyły. Wraz ze zmieniającym się światem oraz niekorzystnymi czynnikami takimi jak pogarszająca się jakość pożywienia i mniejszą ilością ruchu problem otyłości stale narasta. Jest ona przyczyną całego szeregu chorób takich jak nadciśnienie, dyslipidemia oraz cukrzyca typu II. Znacząco podnosi także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy też udar. Czym jednak jest otyłość? Czy istnieją typy otyłości brzusznej? Czy jest samodzielną jednostką chorobową, czy też jednym z elementów szerszej układanki? Czy istnieją metody jej skutecznego leczenia?
Czym jest otyłość?
Na wstępie tego artykułu warto zaznaczyć, że wśród nadwagi oraz otyłości narosło wiele szkodliwych mitów i niepotrzebnych przekonań. Niestety, do naszej masy ciała często podchodzimy bardzo emocjonalnie, a obraz naszego ciała jest znacząco zaburzony. Zazwyczaj mamy tendencję do uznawania samych siebie za grubszych niż jesteśmy w rzeczywistości. Czym jest więc otyłość, a czym jest nadwaga? Pomocne w diagnozowaniu otyłości są takie wskaźniki jak BMI (body mass index) czy też waist-to-hip ratio. BMI jest to liczba naszych kilogramów podzielona przez nasz wzrost podniesiony do drugiej potęgi. Nadwagę definiujemy jako BMI przekraczające 27 kg/m2. Otyłość jest to z kolei sytuacja, w której nasze BMI przekracza 30 kg/m2. Warto jednak podkreślić, że BMI nie ma zastosowania w przypadku kulturystów, kobiet w ciąży oraz dzieci. Wynika to z faktu, że na waga ciała jest podwyższona na przykład przez dużą masę mięśniową czy rozwijający się płód i nie świadczy o otyłości.
Czym jest otyłość brzuszna?
Otyłość brzuszna jest to sytuacja, w której dodatkowe kilogramy odkładają się przede wszystkim w obrębie brzucha. Mówimy o niej wtedy, kiedy obwód talii przekracza u mężczyzn 92-94 cm, a u kobiet 80 centymetrów. Otyłość brzuszna jest szczególnie groźnym typem otyłości. Wiąże się ona bowiem z chorobami takimi jak niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, nadciśnienie tętnicze czy też dyslipidemia. Uważa się obecnie, że duża ilość tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha prowadzi do zmian w układzie wrotnym oraz wzmożonej syntezy adipokin. Adipokiny są to substancje produkowane przez tkankę tłuszczową, które odpowiadają za pojawienie się między innymi insulinooporności i w rezultacie cukrzycy.
Skąd się bierze otyłość brzuszna?
Otyłość wynika z nadmiernej podaży kalorii oraz niedostatecznej aktywności fizycznej. Niemniej jednak uważa się obecnie, że istnieje cały szereg czynników genetycznych oraz epigenetycznych, które predysponują nas do rozwoju otyłości. Niektórzy z nas mają tendencję do gromadzenia tłuszczu na udach i pośladkach, a inni w okolicy brzucha. Wspólną cechą każdego typu otyłości jest nadmierne spożywanie pokarmów oraz niedostateczna aktywność fizyczna. Literatura naukowa nie znalazła żadnych faktów, które wskazywałyby na to, że istnieją różne typy otyłości brzusznej. Każdy z nas ma bowiem różną budowę i tłuszcz, również w zależności od jego ilości, układa się w nieco inny sposób.
Duży brzuch i sporo kilogramów to nie tylko otyłość brzuszna
Pamiętaj, że duży obwód brzucha niekoniecznie musi wynikać z otyłości. Istnieje wiele stanów, w których dochodzi do powiększenia się obwodu brzucha. Naturalnym przykładem jest tutaj ciąża. Duży brzuch u kobiety w ciąży nie świadczy przecież o otyłości, a o rozwijającym się płodzie. Niemniej jednak duży brzuch może pojawić się także w przypadku chorób przebiegających z wodobrzuszem takich jak marskość wątroby. Dodatkowe kilogramy mogą być także efektem zastoju wody wynikającej z niewydolności serca bądź nerek. Ponadto duże, grube nogi mogą być efektem obrzęku limfatycznego. Każdy z wyżej wymienionych stanów wymaga profesjonalnej oraz odpowiedniej diagnostyki. Pod żadnym pozorem nie należy diagnozować wyżej wymienionych chorób na własną rękę.
Otyłość brzuszną można i trzeba leczyć!
Otyłość to spore wyzwanie. Osoby z problemem otyłości należy przede wszystkim leczyć, a nie tylko odchudzać. Schorzenie to wymaga wieloaspektowego podejścia – często konieczna jest współpraca dietetyka, lekarza oraz psychodietetyka. Pomocna może być także porada fizjoterapeuty lub trenera osobistego. Warto zaznaczyć, że istnieje cały szereg leków, które mogą być pomocne w leczeniu otyłości. Skuteczne są przede wszystkim leki z grupy analogów GLP-1. Są one wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu drugiego. Mają one korzystny profil metaboliczny oraz pozwalają na lepsze leczenie otyłości oraz szybszą i bardziej trwałą utratę masy ciała. Pomocne może być także zastosowanie leków takich jak bupropion. Jest on jednak lekiem wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.