Czy tabletka dzień po może nie zadziałać?
Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać? Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna, w jakich sytuacjach można po nią sięgnąć i na co trzeba wówczas zwrócić uwagę? Na temat tabletek „dzień po” wciąż krąży wiele mitów dotyczących ich skuteczności oraz ewentualnych skutków ubocznych. Ważne, by przede wszystkim pamiętać, że antykoncepcja awaryjna w pewnych przypadkach może nie zadziałać, nie jest metodą w 100% pewną. W poniższym artykule chcemy wyjaśnić, jak skuteczna jest tabletka „dzień po”, jak działa oraz w jakich okolicznościach może nie spełnić swojego zadania. Przeczytaj!
Jak działa tabletka „dzień po”?
Tabletka postkoitalna, powszechnie znana jako „dzień po” to farmakologiczna metoda antykoncepcji awaryjnej, która ma zapobiegać ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Jej skuteczność jest najwyższa, jeśli tabletka jest przyjmowana jak najwcześniej po stosunku, ale przed owulacją.
Skład i mechanizm działania tabletki „dzień po”
Jak skuteczna jest tabletka „dzień po”? Według badań jest to 75-89% pewności, w zależności od czasu przyjęcia. Zawarte w tabletkach postkoitalnych substancje (ich dokładny wykaz znajdziesz na stronach escapelle recepta lub ellaone recepta) wchodzą w interakcję z hormonami, obniżając tym samym ryzyko zapłodnienia.
Działanie tabletek „dzień po” będzie się różniło w zależności od ich składu chemicznego, ale ogólnie rzecz biorąc, polega na jednym z dwóch mechanizmów:
- zatrzymywanie owulacji – niektóre tabletki „dzień po” zawierają hormony, takie jak levonorgestrel lub uliprystal, które mogą opóźnić lub zatrzymać owulację (uwolnienie jajeczka z jajnika). Bez owulacji nie ma jajeczka do zapłodnienia przez plemniki, co zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę,
- zmiany w błonie śluzowej macicy i jajowodach – niektóre tabletki „dzień po” mogą wpłynąć na środowisko w macicy i jajowodach, co utrudnia transport plemników i zapłodnienie jajeczka.
Skuteczność obu typów tabletek jest różna i zależy od wielu czynników, o czym mowa w dalszej części artykułu. Ważne jest to, że do tej pory nie ma żadnych potwierdzonych testami skutków ubocznych zażycia antykoncepcji awaryjnej.
Czynniki wpływające na skuteczność tabletki „dzień po”
Dlaczego czas jest kluczowy dla skuteczności tabletki „dzień po”?
Tabletki „dzień po” – czy działają w każdej sytuacji? Niekoniecznie. Kluczowy jest czas, który dzieli stosunek od zażycia tabletki. Im krótszy, tym większa pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Zaleca się przyjęcie tabletki „dzień po” w ciągu 72 godzin od odbytego stosunku. Im później, tym wzrasta ryzyko, że antykoncepcja awaryjna nie zadziała tak, jak powinna.
Tabletka „dzień po” a interakcje z innymi lekami
Czy tabletka „po” może nie zadziałać, gdy przyjmujemy leki? Niektóre medykamenty mogą wpływać na skuteczność tej metody antykoncepcji. To m.in. leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwgrzybiczne czy antybiotyki. Zanim przyjmiesz tabletkę „dzień po” pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, nawet wtedy, gdy wybierasz wystawianie recept online.
Tabletka „dzień po” – skuteczności mogą zaszkodzić także niektóre problemy zdrowotne, a także nadwaga lub otyłość. Dlatego też zawsze zaleca się wcześniejszy wywiad z ekspertem w dziedzinie medycyny lub farmacji.
Dlaczego tabletka „dzień po” może nie zadziałać?
Są jeszcze inne sytuacje, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie tabletki postkoitalnej. To na przykład wymioty w ciągu dwóch godzin od zażycia tabletki. Wówczas zaleca się przyjęcie drugiej dawki, gdy tylko nudności ustaną. Ryzykowny jest także kolejny niezabezpieczony stosunek tuż po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej.
Jeśli znalazłaś się w niepewnej sytuacji i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nasi eksperci są gotowi, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania na temat antykoncepcji.
Czy tabletka dzień po działa w 100%? Podsumowanie
Zastanawiając się jak skuteczna jest tabletka „dzień po” musimy pamiętać, że na jej działanie wpływa wiele różnych czynników, takich jak czas zażycia czy interakcje z przyjmowanymi lekami. Dlatego zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady ekspertów od zdrowia, zanim zdecydujesz się na antykoncepcję awaryjną.
Szukasz szybkiej porady? Skontaktuj się z nami, a nasi lekarze przeprowadzą konsultację lekarską przez czat lub telefon i w razie potrzeby wystawią e-recepty!