Jakie objawy daje choroba Addisona?
Chorobą Addisona nazywa się pierwotną niedoczynność kory nadnerczy. Jest to stan, w którym nadnercza nie produkują wystarczającej ilości hormonów, głównie kortyzolu, który jest niezbędny do życia. Jakie objawy daje to schorzenie?
Lekarz Online – zawsze przy Tobie, gdziekolwiek jesteś
Nadnercza- za co odpowiadają?
Nadnercza to narządy umiejscowione po obu stronach ciała powyżej nerek. Nadnercza są zbudowane z zewnętrznej kory i wewnętrznego rdzenia. Ich główną funkcją jest produkcja hormonów, takich jak:
-kortyzolu, który bierze udział w odpowiedzi na stres psychiczny i fizyczny (np. zakażenie lub uraz); kontroluje ciśnienie tętnicze oraz odpowiada za regulację stężenia glukozy we krwi oraz za ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele.
-aldosteronu odpowiedzialnego również za kontrolę ciśnienia tętniczego, a ponadto za regulację stężeń sodu i potasu we krwi.
-dehydroepiandrosteronu (DHEA)- jest to główny androgen (męski hormon płciowy) produkowany przez korę nadnerczy, który odgrywa m.in. rolę w rozwoju owłosienia pachowego i łonowego u dzieci w okresie dojrzewania.
Czynność kory nadnerczy (a zwłaszcza wydzielanie kortyzolu) podlega kontroli przysadki, gruczołu położonego w mózgu.
Czym jest choroba Addisona?
Choroba Addisona to zespół objawów wywołanych długotrwałym niedoborem hormonów kory nadnerczy, głównie kortyzolu, wskutek bezpośredniego uszkodzenia nadnerczy.
Do zachorowania dochodzi zwykle w 3. lub 4. dekadzie życia. Kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni.
Jakie są przyczyny choroby Addisona?
Obecnie najczęstszą (nawet do 90% przypadków) przyczyną choroby Addisona jest proces autoimmunologiczny. Polega on na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które bezpośrednio niszczą nadnercza. Autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy powoli i bezboleśnie powoduje degradację narządu.
Do innych, dużo rzadszych przyczyn, należą:
-choroby zakaźne (gruźlica, zakażenie grzybicze, zakażenia towarzyszące AIDS),
-nowotwory (chłoniaki, obustronny rak nadnerczy, przerzuty nowotworowe, np. w przypadku raka nerki, płuca),
-zaburzenia metaboliczne (amyloidoza, hemochromatoza).
Dodatkowo zaburzenia wytwarzania hormonów nadnerczy mogą wynikać z wrodzonego przerostu nadnerczy (uwarunkowanie genetyczne) lub przyjmowania leków hamujących syntezę hormonów nadnerczowych (np. mitotan, ketokonazol, etomidat).
Poza pierwotną niedoczynnością nadnerczy (chorobą Addisona), niedobór hormonów tego gruczołu może wynikać z przyczyn wtórnych. Są one spowodowane uszkodzeniem podwzgórza i przysadki, co prowadzi do niedostatecznej stymulacji nadnerczy.
Aplikacja Medicept zawszę pod ręką!
Zadbaj o swoje leczenie w wygodny i nowoczesny sposób dzięki aplikacji Medicept.
Aplikacja umożliwia szybszy kontakt z lekarzem przez telefon lub video, ponawianie zamówień, dostęp do historii medycznej oraz faktur.

Jakie objawy daje choroba Addisona?
Choroba Addisona najczęściej manifestuje się mało specyficznie. Objawy nasilają się po zakażeniach, ciężkich urazach i w innych sytuacjach stresowych. Wystąpić mogą: stałe osłabienie, ze skłonnością do okresowych zasłabnięć, łatwa męczliwość i osłabienie mięśni, zła tolerancja wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych, chudnięcie, brak apetytu, nudności, luźne stolce, ból mięśni i stawów.
Ciekawym objawem, który może być charakterystyczny dla tej choroby jest chęć spożywania słonych pokarmów.
Ponadto specyficznym objawem choroby Addisona jest ciemnienie skóry, szczególnie w okolicach eksponowanych na światło słoneczne, z brunatnym przebarwieniem łokci, linii zgięć na dłoniach i grzbiecie rąk, otoczek brodawek sutkowych oraz blizn, a także w części przypadków brązowe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej.
Występuje również niskie ciśnienie tętnicze i hipotensja ortostatyczna, czyli nagły spadek ciśnienia tętniczego przy wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej, który może objawiać się krótkotrwałymi zawrotami głowy i zaburzeniami widzenia (np. ciemnością lub „gwiazdkami” przed oczami).
Jak leczy się chorobę Addisona?
Leczenie choroby Addisona polega na przewlekłym, trwającym do końca życia, przyjmowaniu hormonów- glikokortykosteroidów (GKS), mineralokortykosteroidów (MKS) i niekiedy androgenów. Nazywa się to leczeniem substytucyjnym, ponieważ leki mają zastąpić hormony, które u zdrowych ludzi są produkowane przez nadnercza.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.