Wykorzystanie tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu problemów zdrowotnych
Wykorzystanie tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu problemów zdrowotnych
Wydaje Ci się, że tabletki hormonalne używane są tylko w celu zapobiegania ciąży? To duży błąd! Antykoncepcja hormonalna, pomimo swojej nazwy, znalazła szereg innych zastosowań w ginekologii i nie tylko. Obecnie można wymienić co najmniej kilkanaście schorzeń, których terapia opiera się właśnie na wdrożeniu tabletek antykoncepcyjnych. W dzisiejszym artykule przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy, jak szybko i łatwo uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.
Miejsce antykoncepcji hormonalnej we współczesnej medycynie
Tabletki antykoncepcyjne po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1957 roku i choć od tego czasu minęło ponad sześć dekad, leki te na stałe zajęły ważne miejsce w ginekologii – stanowią one nie tylko metodę planowania rodziny, ale wywierają także szeroki wpływ na organizm kobiety. Warto porzucić pogląd, że antykoncepcja hormonalna powoduje szereg skutków ubocznych i zarazem spojrzeć na temat z innej strony.
Regulacja zaburzeń cyklu miesiączkowego za pomocą pigułek antykoncepcyjnych
Zaburzenia cyklu miesiączkowego są niezwykle powszechne wśród kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety często skarżą się zarówno na zaburzenia długości cyklu, jak problemy z ich obfitością lub bolesnością. Odpowiednie zastosowanie antykoncepcji hormonalnej może przywrócić regularność miesiączkowania, skracając przy tym długość krwawienia miesięcznego. Tabletki antykoncepcyjne mogą także zmniejszyć obfitość krwawienia miesięcznego, nie tylko przywracając kobietom komfort, ale także chroniąc je przed rozwojem niedokrwistości.
Tabletki antykoncepcyjne często są też pierwszą i jedyną formą pomocy w przypadku dolegliwości bólowych związanych z krwawieniem miesięcznym lub owulacją. Problemy z bolesnymi miesiączkami wymagają oczywiście wdrożenia odpowiedniej diagnostyki, jednak pigułki hormonalne są działaniem doraźnym, które pomaga wykluczyć ból z życia pacjentki. Ma to znaczenie zwłaszcza w takich schorzeniach jak endometrioza czy zespół przekrwienia miednicy mniejszej, w których tabletki przeciwbólowe są niewielką pomocą.
Antykoncepcja hormonalna łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Choć PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) nie jest traktowany zbyt poważnie w naszym społeczeństwie, stanowi on rzeczywisty problem dla kobiet nim dotkniętych. PMS wywołany jest zaburzeniem neuroprzekaźnictwa, występującym w odpowiednich na naturalne fluktuacje stężeń hormonów płciowych podczas cyklu miesięcznego. Objawy PMS, zwłaszcza te ze sfery psychiki, znacznie utrudniają pacjentkom codzienne funkcjonowanie, wpływając negatywnie na ich relacje rodzinne czy zawodowe. Wdrożenie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej wykazuje działanie łagodzące objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dzięki czemu pacjentki mogą lepiej funkcjonować w tych trudnych dniach.
Tabletki antykoncepcyjne to element terapii PCOS
PCOS (zespół policystycznych jajników) to choroba, w której występuje podwyższone stężenie androgenów, a także zaburzenia owulacji. Schorzenie to nie tylko prowadzi do znacznego obniżenia płodności, ale sprzyja również wystąpieniu szeregu innych chorób, zwłaszcza metabolicznych i sercowo-naczyniowych. Wdrożenie u chorych kobiet tabletek hormonalnych pozwala zredukować zmiany trądzikowe oraz problemy z nadmiernym owłosieniem, wywołane nadmiarem androgenów we krwi. Co więcej, zaobserwowano pozytywny wpływ antykoncepcji hormonalnej na regulację cyklu miesięcznego chorych na PCOS.
Tabletki antykoncepcyjne w terapii trądziku hormonalnego
Trądzik w dalszym ciągu postrzegany jest jako choroba skóry, która dotyczy głównie osób w wieku nastoletnim. Nie jest to prawda – zmiany trądzikowe mogą dotykać osób w każdym wieku – bardzo często wiąże się to z dysregulacją układu hormonalnego, zwłaszcza w obrębie hormonów płciowych. Hormony odpowiedzialne za trądzik to przede wszystkim androgeny, ale także progesteron oraz estrogeny.
Zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc w wyciszeniu trądziku i przywróceniu skóry do normalnego stanu. Jest to jednak zasługą nie tylko wyregulowania hormonów cyklu miesiączkowego – niektóre środki hormonalne odznaczają się dodatkową komponentą antyandrogenną, co oznacza, że obniżają one stężenie androgenów we krwi, dzięki czemu łagodzą problematyczne zmiany skórne i zapobiegają nadmiernemu owłosieniu na twarzy.
Antykoncepcja hormonalna powinna być indywidualnie dobrana do pacjentki
Obecnie rynek dysponuje niezwykle szerokim wyborem tabletek antykoncepcyjnych, które różnią się od siebie nie tylko dawkami, ale także postaciami zastosowanych hormonów. Ważne jest, by preparat był dobrany do potrzeb pacjentki, ale także do schorzeń współistniejących, gdyż hormony mogą wykazywać dodatkowe działania prozdrowotne. Dobranie tabletek antykoncepcyjnych to proces, który nierzadko wymaga kilku zmian stosowanych preparatów i wielu miesięcy obserwacji.
Potrzebujesz e-recepty na tabletki antykoncepcyjne?
Przyjmujesz na stałe tabletki antykoncepcyjne i potrzebujesz recepty na kolejne opakowanie? Powinnaś wziąć swoją pigułkę dzisiaj, jednak zapomniałaś poprosić swojego lekarza o receptę? W takiej sytuacji możesz skorzystać z e-recepty – to szybkie i wygodne rozwiązanie, które umożliwi Ci otrzymanie recepty już w 15 minut!
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
Bibliografia:
- „Health benefits of oral contraceptives”, ed. by Jensen JT, Speroff L. Obstet Gynecol Clin North Am. 2000;27(4):705-721. doi:10.1016/s0889-8545(05)70169-8