Wyjaśniamy jak działa tabletka antykoncepcyjna
Obecnie kobiety mają dostęp do różnych metod zabezpieczających przed zajściem w ciążę. Jednym ze sposobów jest przyjmowanie globulek hormonalnych. Jak działa tabletka antykoncepcyjna i dlaczego ma tak dużą skuteczność? Odpowiemy na to pytanie i wyjaśnimy jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety podczas doustnego przyjmowania hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje
Wpływ na to, jak działają tabletki antykoncepcyjne na organizm, ma przede wszystkim skład substancji, który się w nich znajduje. Patrząc na ten aspekt wyróżniamy:
- – globulki jednofazowe – w każdej tabletce znajduje się takie samo stężenie progestagenu oraz estrogenu (czyli dwa hormony żeńskie). Globulki, w zależności od rodzaju, sprzedawane są w opakowaniach po 21, 24, a nawet 91 tabletek,
- – globulki dwufazowe – dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 21 sztuk. Pod względem składu (a także koloru) tabletki dzielą się w proporcji 11 (przeznaczone na pierwszą fazę cyklu) do 10 (na drugą fazę cyklu). W obu grupach zmienia się poziom stężenia lewonorgestrelu, co naturalnie odzwierciedla kobiecy cykl i stopień wydzielania hormonów w ciele,
- – globulki trójfazowe – stworzone zostały z myślą o współgraniu z prawidłowym cyklem miesiączkowym u kobiety. W jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek, które (w zależności od rodzaju) dzielą się na 6 + 5 + 10 lub 7 + 7 + 7. Wszystkie trzy grupy różnią się między sobą ilością progestagenu. Te przyjmowane na końcu cyklu mają go najwięcej w składzie.
Jak działa tabletka antykoncepcyjna i dlaczego jest tak skuteczna?
Niezależnie od typu tabletek, antykoncepcja doustna ma znaczny wpływ na cały organizm kobiety. Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, dwuskładnikowe oraz jednofazowe? Takich informacji zawsze w pierwszej kolejności należy szukać na ulotce dołączanej do opakowania leku. Większość tabletek działa jednak w podobny sposób:
- – hamuje owulację – dużą rolę w tym przypadku odgrywa estrogen, który powstrzymuje wydzielanie FSH przez przysadkę mózgową (hormon folikulotropowy), który jest odpowiedzialny za pobudzenie jajników, a co za tym idzie za wytwarzanie dojrzewających pęcherzyków. Progestagen natomiast skutecznie hamuje LH, czyli hormon luteinizujący, także wytwarzany przez przysadkę mózgową. On także jest odpowiedzialny za stymulację owulacji, a także za pobudzenie syntezy progesteronu,
- – zagęszcza śluz – jest to bardzo powszechne działanie pigułki antykoncepcyjnej. Tabletki wpływają na szyjkę macicy, która zaczyna wydzielać zagęszczony śluz. Jest on na tyle gęsty, że plemniki nie mają możliwości dostać się do jajeczka, Proces zapłodnienia jest tu bardzo utrudniony,
- – zmienia strukturę histologiczną błony śluzowej w macicy – jak działają tabletki antykoncepcyjne w tym przypadku? Przede wszystkim w taki sposób wpływają na błonę, aby uniemożliwić ewentualne zagnieżdżenie embrionu. Skutkiem ich działania jest:
- zmniejszenie liczby gruczołów, a także ich średnicy,
- wpływ na naczynia krwionośne, które są cieńsze,
- zmniejszenie receptywności endometrium.
Podsumowanie
W niniejszym artykule wyjaśniliśmy jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, jednoskładnikowe, a także jednofazowe. Globulki hormonalne powinny być przejmowane przez kobietę po konsultacji lekarskiej. Tylko lekarza, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki, jest w stanie dobrać odpowiedni lek.
Aby działanie pigułki antykoncepcyjnej było skuteczne, należy zadbać o systematyczne przyjmowanie tabletek. W sytuacjach nagłych (koniec leku, wyjazd, brak możliwości skontaktowania się z lekarzem prowadzącym itd.) przydatna może okazać się recepta online, otrzymywana po konsultacji z lekarzem Medicept. Po zapoznaniu się z kondycją zdrowotną pacjentki może on np. wystawić receptę na Vines tabletki antykoncepcyjne.