Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? Rozwiązaniem jest szybka e-recepta!
Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? Rozwiązaniem jest szybka e-recepta!
Współczesne metody antykoncepcji wyróżniają się wyjątkowo wysoką skutecznością. Nie są jednak niestety niezawodne. W sytuacjach, gdy wybrana metoda antykoncepcji zawiodła bądź stosunek odbył się bez zabezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem jest antykoncepcja awaryjna. Czym ona jest? Jak w szybki i łatwy sposób zdobyć e-receptę na tabletkę „dzień po”? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czym jest antykoncepcja awaryjna?
Antykoncepcja awaryjna często bywa mylona ze środkami wczesnoporonnymi. W rzeczywistości przeznaczeniem tabletki „dzień po” jest zahamowanie owulacji, a gdy już do niej doszło ‒ przeciwdziałanie zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej. Gdy doszło już do implantacji zarodka, antykoncepcja awaryjna nie tylko nie zadziała, ale także nie uszkodzi rozwijającego się zarodka.
Skąd wziąć tabletkę „dzień po”?
Preparaty zaliczane do antykoncepcji awaryjnej, takie jak EllaOne czy Escapelle, wydawane są jedynie na receptę. Może ją wystawić każdy lekarz, nie musi być to ginekolog. Niezbędny jest jednak wcześniejszy wywiad lekarski, który wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Zarówno receptę tradycyjną, jak i e-receptę na antykoncepcję awaryjną można zrealizować w każdej aptece na terenie Polski, choć w praktyce dostępność poszczególnych preparatów bywa niska.
Jak przyjąć tabletkę „dzień po”?
Otrzymałaś już receptę online na Escapelle czy EllaOne, ale nie wiesz, jak zażyć te leki? Jak najszybciej! Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy przede wszystkim od czasu, który minął od niezabezpieczonego stosunku do zażycia tabletki. Nie liczy się przy tym dzień Twojego cyklu czy godzina – tabletkę „dzień po” najlepiej zażyć na krótko po jej zakupie. Tabletki Escapelle należy przyjąć nie później niż 72 godziny po stosunku, a tabletki EllaOne nie później niż 120 godzin po stosunku.
Czy antykoncepcja awaryjna ma skutki uboczne?
Część kobiet przed otrzymaniem recepty na antykoncepcję awaryjną obawia się, że ma ona katastrofalny wpływ na zdrowie. Choć tabletka „dzień po” posiada w swym składzie dużą dawkę hormonów, działania niepożądane, które mogą wystąpić po jej przyjęciu, zwykle są łagodne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej zaliczają się:
- zaburzenia nastroju,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- uczucie zmęczenia,
- bóle mięśniowe,
- mdłości i wymioty,
- bóle brzucha,
- nieprawidłowe krwawienie miesięczne.
Wymienione działania niepożądane zwykle trwają do kilku dni i ustępują samoistnie.
Jak otrzymać szybką e-receptę na antykoncepcję awaryjną?
Zdobycie recepty na tabletkę „dzień po” jeszcze do niedawna nie było proste. Umówienie się na szybką wizytę lekarską, zwłaszcza w dni świąteczne lub weekendy, nie zawsze jest możliwe, a przecież w przypadku antykoncepcji awaryjnej czas jest kluczową kwestią. Na szczęście od 2020 roku w Polsce wprowadzono system e-recept, który umożliwia uzyskanie recepty na lek w trakcie konsultacji online.
Jak to działa? Wystarczy skonsultować się z lekarzem telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu lekarskiego specjalista może wystawić e-receptę online. Nie trzeba już zgłaszać się po receptę papierową do przychodni czy gabinetu – e-recepta wysyłana jest do pacjenta w formie elektronicznej. W wiadomości sms lub e-mail pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który podaje wraz ze swoim numerem PESEL w aptece. Recepta online jest obecnie najszybszym sposobem na uzyskanie antykoncepcji awaryjnej.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.