Objawem czego jest ból pleców i jak leczyć dolegliwości? Podpowiadamy
Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca biurowa, źle dobrany materac, różnego rodzaju urazy i schorzenia – ludzki kręgosłup dużo znosi każdego dnia. Ból pleców – jak leczyć, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i zadbać o dobrą postawę? Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, którym warto się przyjrzeć.
Ból pleców – skąd się bierze?
Zanim przejdziemy do meritum tego artykułu i opowiemy o tym, jak leczyć ból pleców, w pierwszej kolejności przyjrzymy się przyczynie tego popularnego schorzenia, które dotyka praktycznie każdą grupę wiekową. Jest to istotne, gdyż poznając źródło problemu, można mu przeciwdziałać w przyszłości, np. zmieniając meble lub wprowadzając drobne zmiany do swojego życia. Udowodnimy, że warto.
Ból pleców to nic innego, jak ból kręgosłupa, który może być odczuwany na całej jego długości. Zarówno w odcinku lędźwiowym (mówimy wtedy o bólu krzyża), piersiowym, jak i szyjnym. Przyczyn bólu może być wiele i tylko pogłębiony wywiad lekarski oraz badania pozwalają specjaliście postawić trafną diagnozę. Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa jest:
- – uraz mechaniczny,
- – silne przeciążenia,
- – znaczna nadwaga,
- – zmiany zwyrodnieniowe, a także schorzenia, takie jak, np. wypadanie dysku, osteoporoza, zwichnięcia i skręcenia,
- – długotrwały stres,
- – choroba reumatyczna.
To raptem jedne z wielu przyczyn, o których możemy mówić w kontekście tego, jak leczyć bóle pleców. Obecnie, ze względu na swój tryb życia i stare przyzwyczajenia, wiele osób znajduje się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o pogarszającą się kondycję kręgosłupa. Plecy potrafią dokuczać zarówno osobom starszym, jak i nastolatkom. Głównymi przyczynami obciążenia są:
- – brak aktywności fizycznej, podczas której można ćwiczyć mięśnie brzucha oraz pleców,
- – zła pozycja podczas pracy i spędzania czasu przed ekranem. Również bezruch nie sprzyja kręgosłupowi, który jest w ciągłym napięciu,
- – nadwaga, będąca dużym obciążeniem nie tylko dla kręgosłupa, ale i całego organizmu.
Kręgosłup – rodzaje bólu
Kolejną kwestią jaką należy poruszyć w kontekście tego, jak leczyć ból pleców, jest sam ból oraz jego rodzaj. Lekarze wyróżniają ból:
- – ostry – przyjmuje się, że nie trwa on dłużej niż 6 tygodni. Po tym czasie objawy, po zastosowaniu się do wskazówek specjalisty i wprowadzeniu pewnych zmian do życia codziennego, same ustępują,
- – podostry – w tym przypadku objawy potrafią utrzymywać się ponad 6 tygodni,
- – przewlekły – termin ten pojawia się w momencie, kiedy pacjent skarży się na bóle, które utrzymują się ponad 12 tygodni.
Jak leczyć ból pleców?
Jak widać tematy związane z kręgosłupem są bardzo rozległe, a postawienie trafnej diagnozy potrafi zająć specjaliście trochę czasu. Ból pleców – jak leczyć, jak już wystąpi? Warto przede wszystkim krytycznym okiem spojrzeć na swój tryb życia i wprowadzić do niego kilka zmian, takich jak: ergonomiczne krzesło do pracy, wygodny materac i poduszkę ortopedyczną, i przede wszystkim więcej ruchu: spacery, gimnastykę, wizyty na basenie.
Jak leczyć ból pleców? Po zapoznaniu się z kondycją pacjenta lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. Do najpopularniejszych rozwiązań z drugiej kategorii należą:
- – seria masaży i wizyt u fizjoterapeuty,
- – termoterapie oraz terapie ruchowe,
- – różne terapie relaksacyjne.
Jak samodzielnie można leczyć bóle pleców w domu? Z pewnością warto rozluźnić mięśnie, biorąc, np. gorącą kąpiel lub położyć na obolałym miejscu termofor. Warto także wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, nasmarować dany odcinek pleców maścią lub ostatecznie wziąć tabletki przeciwbólowe. Jeżeli ból będzie się utrzymywać, niezbędna będzie wizyta u specjalisty.
Jako Medicept zachęcamy do skorzystania z naszej obszernej oferty. Wśród naszych usług znajduje się między innymi teleporada lekarska, po której może być wystawiona recepta online oraz e-zwolnienie. Więcej informacji na ich temat znajduje się na naszej stronie.