Tabletki antykoncepcyjne Midiana – recepta

Środki hormonalne, jak Midiana tabletki, są dostępne w aptekach na receptę, po odbytej konsultacji lekarskiej. Samodzielne stosowanie tych leków bez konsultacji z lekarzem lub ginekologiem jest niewskazane. To specjalista powinien zdecydować o ich zastosowaniu po dokładnym przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjentki. W wyjątkowych okolicznościach, takich jak niemożność wizyty u lekarza czy wyjazd, pacjentki mogą korzystać z usług Medicept. Po konsultacji lekarskiej jest możliwość otrzymania recepty na Midianę, którą można zrealizować w każdej aptece. Proces ten jest szybki i w większości przypadków finalizowany jest w ciągu jednego dnia.

Tabletki antykoncepcyjne Midiana – działanie

Tabletki Midiana należą do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jak wygląda skład tabletek Midiana? Zawierają one syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów).

Tabletki antykoncepcyjne Midiana, podobnie jak wszystkie doustne środki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, działają według następujących mechanizmów:

  • blokują rozwój pęcherzyków Graafa i zapobiegają owulacji;
  • modyfikują cechy endometrium (błony śluzowej) macicy, co w sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia jaja mimo użycia środka, przeciwdziała zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium (tzw. implantacji), prowadząc do śmierci zarodka w ciągu kilku dni;
  • wpływają na cechy śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników;
  • ograniczają ruchy perystaltyczne jajowodów.

Midiana jest preparatem jednofazowym. Oznacza to, że każda tabletka zawiera stałą ilość hormonów, w odróżnieniu od tabletek wielofazowych, w których ilość ta zmienia się w kolejno przyjmowanych tabletkach.

Tabletki Midiana – skutki uboczne

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Midiana należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i rozpoznać stany wymagające szczególnej ostrożności. W tym celu trzeba wykonać niezbędne badania zalecone przez lekarza. Do możliwych objawów będących skutkami ubocznymi stosowania Midiany zalicza się między innymi:

  • zaburzenia krążenia – stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniczych i żylnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. (np. zawał serca, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna);
  • nadciśnienie tętnicze;
  • ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności wątroby;
  • hipertrójglicerydemię;
  • obrzęk naczynioruchowy lub nasilenie jego objawów.

Ponadto, podczas stosowania Midiany możliwe jest wystąpienie nudności, migreny, bólów głowy, zaburzeń i zmiany nastroju, nastrojów depresyjnych. Mogą pojawić się również zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból i/lub tkliwość piersi.

Medicept – szeroki zakres usług

Medicept proponuje szeroki zakres usług zdrowotnych, z których pacjenci mogą korzystać, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie. Wśród najpopularniejszych opcji znajdują się: