Łysienie androgenowe u mężczyzn
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Codziennie tracimy około 100 włosów – jest to całkowicie naturalny proces, który nie powinien być przyczyną zmartwień. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wypadanie włosów jest dużo bardziej intensywne? Przypadłość ta, wbrew pozorom, nie jest domeną wyłącznie osób starszych. Pierwsze oznaki łysienia u mężczyzn mogą pojawić się tuż po 20. roku życia. Zazwyczaj przyczyną jest wtedy łysienie androgenowym. Dowiedz się na czym polega ta dolegliwość i jak z nią walczyć!
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn mogą mieć różne podłoża.
Czy wiesz, że łysienie nie zawsze związane jest z podeszłym wiekiem? Za utratę włosów może być odpowiedzialna rozwijająca się choroba autoimmunologiczna (na przykład łysienie plackowate czy łuszczyca), choć niekiedy przyczyny są nieco bardziej prozaiczne i obejmują nadmierny stres lub złe nawyki żywieniowe. Do przyczyn łysienia zalicza się także zmiany i zaburzenia hormonalne, do których zalicza się między innymi łysienie androgenowe.
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn
Łysienie androgenowe to przypadłość związana z układem hormonalnym. Polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na 5ɑ-dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywną formę testosteronu. W wyniku jego działania mieszki włosowe powoli zanikają, a włosy robią się coraz bardziej cienkie i krótsze. W konsekwencji wzrost włosa zostaje całkowicie zahamowany, a na głowie widoczna staje się łysina. Początkowe etapy łysienia androgenowego obejmują charakterystyczne cofnięcie linii włosów na czole i skroniach, skąd choroba powoli rozprzestrzenia się na pozostałe części głowy.
Przyjmuje się, że łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Dolegliwość ta dotyczy 56% mężczyzn po 50. roku życia i aż 73% mężczyzn po 80. roku życia. Bywa jednak, że pierwsze objawy łysienia pojawiają się w wieku nastoletnim, tuż po okresie pokwitania. Choć łysienie androgenowe określane bywa też mianem łysienia typu męskiego, może niekiedy dotyczyć także kobiet.
Zaskakujący związek łysienia androgenowego z chorobami przewlekłymi
Czy postępujące łysienie może wskazywać na zwiększone ryzyko niektórych chorób? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, naukowcy udowodnili takie powiązanie. Okazuje się, że łysienie androgenowe może być zwiastunem dwóch poważnych chorób przewlekłych – raka gruczołu krokowego oraz choroby niedokrwiennej serca. Prawdopodobnie ma to związek z produkcją męskich hormonów płciowych i odpowiedzią receptorów na poszczególnych komórkach. Okazuje się, że nadmiar testosteronu i zbyt duża wrażliwość komórek na ten hormon, w dłuższym okresie czasu wpływają negatywnie na zdrowie ogólne mężczyzny.
Jak powstrzymać łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe nie wymaga specjalnego leczenia – jest to niegroźna dolegliwość, która nie wpływa na zdrowie ogólne. Warto jednak pamiętać, że dla dużego grona mężczyzn przedwczesne łysienie może być powodem kompleksów. W takich przypadkach można podjąć próby terapii. Leczenie łysienia androgenowego obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.
Skuteczne preparaty na porost włosów
Jednym z najpopularniejszych leków na łysienie androgenowe jest minoksydyl. Występuje on w formie preparatu do stosowania miejscowego na skórę, a co ważne – jest dostępny także bez recepty. Działanie leku polega na polega na pobudzeniu przepływu krwi przez skórę, co stymuluje włosy do wzrostu. Co ważne, brak efektów w pierwszych miesiącach nie powinien być powodem do zniechęcenia, ponieważ początkowe efekty terapii minoksydylem obserwuje się średnio po 2-3 miesiącach.
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się także finasteryd. Jest to stosowany doustnie lek, inhibitor 5ɑ–reduktazy steroidowej typu II – enzymu metabolizującego testosteron do trzy razy bardziej aktywnego 5ɑ-dihydrotestosteronu.Preparaty zawierające finasteryd stosowane są wyłącznie u mężczyzn, a co najważniejsze – wyróżniają się relatywnie niewielkimi skutkami ubocznymi.
Najlepsze efekty leczenia łysienia androgenowe osiąga się poprzez zastosowanie terapii skojarzonej, która obejmuje zarówno leczenie miejscowe minoksydylem, jak i ogólne, za pomocą finasterydu.
Najnowsze metody w leczeniu łysienia androgenowego
Oprócz klasycznej farmakoterapii, dobre efekty terapii łysienia osiąga się za pomocą fototerapii z zastosowaniem światła lasera. Wiązka laserowa, ukierunkowana na skórę głowy, wpływa na ukrwienie i metabolizm mieszków włosowych, stymulując do wzrostu nowe włosy. Zabiegi wykonuje się w poradniach trychologicznych lub gabinetach medycyny estetycznej za pomocą specjalnych opasek i szczotek laserowych. Warto wiedzieć, że zabieg laserem na łysienie może być przeprowadzony jako uzupełnienie terapii preparatami na porost włosów.
Alternatywną metodą, która niweluje skutki łysienia, jest przeszczep mieszków włosowych. Choć jest to skuteczny zabieg, nie poleca się go w początkowych etapach łysienia androgenowego, ponieważ nie jest jeszcze jasne, do którego momentu przesunie się linia włosów.
- Adil, A., & Godwin, M. (2017). The effectiveness of treatments for androgenetic alopecia: A systematic review and meta-analysis. Journal of the American Academy of Dermatology, 77(1), 136–141.e5.
- Amoretti, A., Laydner, H., & Bergfeld, W. (2013). Androgenetic alopecia and risk of prostate cancer: A systematic review and meta-analysis. Journal of the American Academy of Dermatology, 68(6), 937–943.
- Sharma L, Dubey A, Gupta PR, Agrawal A. Androgenetic alopecia and risk of coronary artery disease. Indian Dermatol Online J. 2013;4(4):283-287.