Kto może wystawić receptę online?
Kto może wystawić receptę online?
Jeszcze do niedawna możliwość otrzymania recepty przez internet czy telefon była abstrakcją. Czasy, gdy po przedłużenie recepty trzeba było czekać godzinami w kolejce, na szczęście już przeminęły. Obecnie pacjenci mogą coraz więcej spraw związanych ze swoim zdrowiem załatwić zdalnie, z zacisza własnego domu. Nie inaczej jest z kontynuowaniem stałych terapii, na przykład lekami antykoncepcyjnymi czy przeciwnadciśnieniowymi. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jak można uzyskać receptę online oraz kto może ją wystawić.
System e-recept – jedna z ważniejszych zmian w polskiej ochronie zdrowia
Obowiązek wystawiania e-recept funkcjonuje od niedawna, bo od 8 stycznia 2020 roku. Wystarczyły jednak nieco ponad dwa lata, by przekonać się, że rozwiązanie to jest prawdziwą rewolucją w polskiej ochronie zdrowia. System recept elektronicznych ułatwił pracę lekarzy i farmaceutów, ale sprawił również, że cały proces zdobycia i wykupienia recepty stał się bardziej komfortowy i wygodny dla samych pacjentów.
E-recepta, w dużym uproszczeniu, jest po prostu elektroniczną wersją recepty papierowej. Lekarz nie musi już wypisywać ręcznie danych pacjenta i zaleconych leków – obecnie robi to poprzez system komputerowy, a następnie może wydrukować czytelną e-receptę. Może, ale nie musi! Pacjent, aby wykupić przepisany lek, nie potrzebuje papierowego wydruku e-recepty – wystarczy do tego jedynie czterocyfrowy kod.
E-receptę online może wystawić każdy lekarz, ale nie tylko!
Nie będzie zaskoczeniem fakt, że e-receptę może wystawić każdy lekarz, który posiada Prawo Wykonywania Zawodu. Jeśli potrzebujesz recepty na przyjmowane na stałe leki, nie musi być ona wystawiona przez Twojego lekarza prowadzącego czy lekarza określonej specjalizacji – może to zrobić każdy lekarz.
Co ciekawe, e-receptę może wystawić nie tylko lekarz. Polskie prawo przewiduje, że recepty papierowe oraz e-recepty mogą wystawiać również:
- lekarze dentyści;
- farmaceuci;
- pielęgniarki;
- położne;
- felczerzy;
- starsi felczerzy.
Jak skorzystać z e-recepty?
Jeśli podczas wizyty w gabinecie lekarskim Twój lekarz wystawił Ci e-receptę, zapewne otrzymasz od niego czterocyfrowy kod lub papierowy wydruk recepty. Zrealizowanie takiej e-recepty jest banalnie proste. Wystarczy, że udasz się do wybranej apteki i podasz farmaceucie kod recepty oraz swój numer PESEL. Informacje te wystarczą, by farmaceuta odnalazł w systemie przepisane przez Twojego lekarza leki.
Skorzystanie z e-recepty jest jeszcze prostsze dla pacjentów, którzy posiadają skonfigurowany profil na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby takie, po otrzymaniu e-recepty, mogą otrzymać wiadomość sms z kodem swojej recepty. Jeśli ich profil jest powiązany z adresem e-mail, system wyśle automatycznie wiadomość e-mail z e-receptą w formacie PDF. Co więcej, pacjenci korzystający z Internetowego Konta Pacjenta mogą w każdej chwili sprawdzić zalecone przez lekarza dawkowanie.
Jak uzyskać e-receptę przez internet?
Możliwość uzyskania e-recepty przez telefon czy internet jest dużym ułatwieniem dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu lub możliwości na zdobycie jej w gabinecie lekarskim. Najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług e-platformy zdrowia, takiej jak Medicept. Do uzyskania e-recepty wystarczy podanie potrzebnych leków, a także wypełnienie krótkiej ankiety medycznej, która umożliwi lekarzowi ocenę Twojego stanu zdrowia. Co zaskakujące, cała procedura uzyskania e-recepty najczęściej nie trwa dłużej niż 15 minut.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.