Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne, kiedy te się kończą, a termin wizyty u lekarza przewidziany jest na za kilka tygodni? Pytanie to bardzo często pojawia się na wielu forach, kiedy to kobiety postawione pod ścianą, szukają sprawdzonego sposobu na to, jak szybko uzupełnić zapasy swoich leków hormonalnych – nie od dzisiaj przecież wiadomo, że ich regularne stosowanie wpływa również na ich skuteczność! Zatem od kogo można otrzymać receptę na antykoncepcję?
Jaki lekarz może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Z lekami hormonalnymi należy uważać i dobierać je z rozwagą, gdyż ich działanie znacznie wpływa na organizm kobiet. Zatem od kogo można otrzymać receptę na antykoncepcję? Pytanie to pojawia się w momencie, kiedy to ginekolog – czuwający nad pacjentką i sprawujący pieczę nad tymi zagadnieniami – ma pozajmowane najbliższe terminy, wyjechał, zachorował lub też ma urlop. Co w takich sytuacjach robić?
W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie: jaki lekarz może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Teoretycznie każdy, kto jest uprawniony do wystawiania recept. Leki hormonalne, mimo tego, że znacznie wpływają na kobiecy organizm, nie wymagają dodatkowych pozwoleń. Właśnie dlatego, Panie dokładnie przebadane, po odbyciu odpowiednich konsultacji u ginekologa oraz regularnie przyjmujące przez dłuższy czas antykoncepcję, w momencie kiedy zaczyna braknąć tabletek, udają się zazwyczaj do:
- lekarza rodzinnego
- internisty
W tym momencie należy zwrócić uwagę na to, że każdy z tych lekarzy przed wypisaniem recepty może, ale nie musi, poprosić pacjentkę o okazanie aktualnych badań laboratoryjnych oraz zaświadczenia o otrzymywanej do tej pory antykoncepcji – taki dokument wystawia ginekolog. Lekarze, po zapoznaniu się z takim kompletem informacji, nie mają najczęściej oporów przed wystawieniem recepty na antykoncepcję – działają oni jednak w takich sytuacjach doraźnie i trzeba nastawić się na to, że nie otrzyma się tabletek więcej niż na 3, 4 miesiące. Jest to jednak wystarczający czas, by umówić się na wizytę u ginekologa.
Już wiesz jaki lekarz może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne. Należy jednak zaznaczyć, że może on również odmówić wystawienia takiej recepty w momencie, kiedy:
pacjentka nie okaże mu zaświadczenia o przyjmowanej antykoncepcji (w szczególności zwracają uwagę na to interniści). Starając się o e-receptę online można, ale nie trzeba okazywać takich dokumentów,
stwierdzi, że nie posiada wystarczającej wiedzy o leczeniu hormonalnym, pacjentka dopiero chce zacząć stosować antykoncepcję i nie skonsultowała się jeszcze w tej kwestii ze swoim ginekologiem.
Rola ginekologa przy stosowaniu antykoncepcji
Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne? Najlepiej jest to zrobić u ginekologa, który w tych kwestiach odnajduje się najlepiej. Regularne przyjmowanie leków hormonalnych to podstawa – warto zatem z dużym wyprzedzeniem zaplanować wizyty i konsultacje, by uniknąć stresu związanego z brakiem recepty, przy kończących się zapasach leków.
Jaka jest rola ginekologa przy doborze odpowiednich leków antykoncepcyjnych? Przede wszystkim:
musi on dokładnie zbadać pacjentkę – leczenie hormonalne wpływa na organizm – co do tego nie ma wątpliwości. Lekarz zatem musi wiedzieć, jaki jest aktualny stan zdrowia pacjentki oraz sprawdzić, czy z narządami układu rodnego jest wszystko w porządku, przed wprowadzeniem konkretnych leków poznaje on oczekiwania pacjentki, a także wymagania, które według niej powinna spełniać antykoncepcja, podczas wizyty lekarz, znając już dokładnie organizm kobiety i uwzględniając wszystkie czynniki, rozpatruje wszystkie argumenty “za” i “przeciw” w dobrze odpowiednich leków – muszą one przecież być nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne!
Jak otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne w serwisie Medicept?
W momencie, kiedy na najbliższą wizytę u ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu trzeba długo czekać, to e-recepta online może okazać się deską ratunkową dla wielu kobiet. Zatem jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne? Nie ma nic prostszego:
- w pierwszej kolejności należy wypełnić formularz i opłacić zgłoszenie – na tym etapie należy podać nazwę leku (jednorazowo można podać do 3 leków jednocześnie),
- następnie w celu weryfikacji trzeba podać swoje dane (nie trzeba okazywać żadnego zaświadczenia lekarskiego),
- w trzecim etapie lekarz sprawdza przesłany formularz i w przypadku żadnych przeciwwskazań wystawi receptę,
- e-recepta zostaje wystawiona najszybciej, jak to jest możliwe – zwykle trwa to 10-15 minut. Jeżeli ktoś wysłał formularz po godzinie 22.00, to w takim przypadku rozpatrzony zostanie on następnego dnia z rana – po godzinie 8.00,
- kod do uzyskanej e-recepty wysyłany jest na podany w formularzu adres mailowy. Uzyskaną receptę można zrealizować w każdej aptece – wystarczy tylko podać pesel oraz otrzymany, czterocyfrowy kod.
Już wiesz, jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli zatem znajdujesz się w trudnej sytuacji i nie chcesz przerywać swojej terapii hormonalnej, to skorzystaj z naszego serwisu.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
[/av_textblock]