Jak leczyć przeziębienie i zwalczać jego objawy? Podpowiadamy
Jak leczyć przeziębienie? Pytanie to najczęściej pada w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy to organizm jest osłabiony, a mimo to musi zmagać się z wirusami, minusowymi temperaturami, czy też silnymi podmuchami wiatru. Czym objawia się przeziębienie i jak je leczyć? Właśnie na tych zagadnieniach skupimy się w naszym artykule – zapraszamy do lektury.
Czym jest przeziębienie i jak je zdiagnozować?
Zanim przejdziemy do tego, jak wyleczyć przeziębienie, opowiemy o tym, czym tak właściwie ono jest. Z określeniem tym spotykamy się nie tylko w przychodniach rodzinnych, ale głównie w reklamach, gdzie promowane są suplementy diety oraz leki na katar, bóle gardła, gorączkę, czy też ogólne osłabienie organizmu.
Z Polsce najczęściej zmagamy się z przeziębieniem od października do marca. Wirusy przedostają się do organizmu:
- – drogą kropelkową – największe ryzyko zachorowania jest w momencie, kiedy przebywamy z osobą chorą w jednym, zamkniętym pomieszczeniu. Wystarczy kichnąć lub kaszlnąć, aby wirus (znajdujący się w drobnych kropelkach) został rozpylony,
- – poprzez kontakt z przedmiotem, na którym się znajdują – wirus z przedmiotu dostaje się na ręce, którymi chętnie pocieramy oczy, dotykamy nosa, czy też ust.
Przeziębienie – objawy
Jak wyleczyć przeziębienie? Aby podjąć odpowiednie kroki, należy je w pierwszej kolejności zdiagnozować w celu wykluczenia obecności innych chorób. Ważna jest przede wszystkim obserwacja swojego organizmu i proces przebiegu choroby.
Pierwszym objawem przeziębienia jest ogólne osłabienie organizmu oraz rozkojarzenie. Tym stanom najczęściej towarzyszą bóle mięśni. U sporej liczby osób mogą także występować bóle głowy. Na tym etapie warto już zacząć się zastanawiać, jak leczyć przeziębienie, gdyż niedługo po tych objawach zaczyna się pojawiać nieprzyjemne drapanie, ból gardła i ostatecznie kaszel oraz katar. Objawy przeziębienia utrzymują się średnio przez 7 dni.
Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Przeziębienie – jak leczyć? Pytanie to najczęściej zadawane jest przez osoby, które objawy choroby chcą leczyć samodzielnie. Jest to uzasadnione, gdyż klasyczne przeziębienie ma łagodny przebieg. Kiedy wizyta u lekarza jest jednak niezbędna? W momencie, kiedy opisanym wyżej objawom towarzyszą:
- – napady duszności i uporczywy kaszel (często ropny),
- – świszczący oddech,
- – zatkane zatoki, którym towarzyszy nieustający, silny ból głowy oraz uszu,
- – utrzymująca się gorączka
Jak leczyć przeziębienie? Kilka porad
W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat tego, jak wyleczyć przeziębienie oraz zwalczać jego dokuczliwe objawy. Podstawa to przede wszystkim:
- – odpoczynek i regeneracja organizmu – warto przynajmniej na kilka dni zostać w domu i wypocząć w ciepłym łóżku,
- – picie dużej ilości płynów. Tutaj należy unikać napojów gazowanych.
Przeziębienie – jak leczyć objawy? Przy uciążliwych dolegliwościach warto sięgnąć po leki dostępne w aptece. Na gorączkę i ból głowy sprawdzają się tabletki, w skład których wchodzi paracetamol. Na zatkany nos mogą pomóc preparaty donosowe (zanim się jednak po nie sięgnie, warto wykonać naturalną, domową inhalację, która przynosi ulgę zatokom). Na gardło natomiast dobrze działają tabletki do ssania lub preparaty do przepłukiwania. Wszystko to należy stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki, które przygotowane zostały przez producentów.
Jeżeli objawy przeziębienia będą się nasilały a z czasem zaczną pojawiać się nowe dolegliwości, to warto skonsultować się z lekarzem. Przy delikatniejszych stanach pomocna może się okazać teleporada lekarska oraz recepta online, wystawiana po konsultacji z lekarzem.
Wśród usług Medicept znajduje się także: e-zwolnienie, które może wystawić lekarz po konsultacji.