Alergia – jak leczyć, aby uwolnić się od uciążliwych objawów?
Światowa Organizacja Alergii, znana pod skrótem WAO, nie pozostawia żadnych złudzeń – alergia jest trzecią najczęstszą z chorób na świecie. Alergia – jak leczyć, aby uporać się z uciążliwym katarem, męczącym kaszlem, kichaniem, czy też obrzękami? Czy można się z nimi uporać i bez strachu oczekiwać wiosny, podczas której u wielu osób występują wymienione objawy? Odpowiedzi szukaj w artykule.
Czym jest alergia?
Zanim przejdziemy do tego, jak leczyć alergię, wyjaśnijmy sobie, czym tak właściwie jest owo schorzenie. Określenie to zamiennie wykorzystywane jest razem z “uczuleniem” i odnosi się do sytuacji, kiedy organizm – podczas kontaktu z konkretnym alergenem – zaczyna wytwarzać przeciwciała, gotowe do walki z obcymi substancjami. Jest to oczywiście nieprawidłowa reakcja ludzkiego układu immunologicznego, który może objawiać się wspomnianym katarem siennym, problemami żołądkowymi (biegunką), a nawet reakcjami skórnymi (pokrzywką i wysypką).
Alergia – jakie leki stosować? Wszystko zależy od objawów, wieku pacjenta oraz decyzji, jaką w oparciu o wyniki podejmie lekarz. Kwestia ta jest na tyle skomplikowana, że alergeny docierają do ludzkiego organizmu na kilka sposobów:
- – podczas oddychania (mowa o alergenach wziewnych z powietrza),
- – podczas jedzenia (mowa o alergenach pokarmowych) – w tym kontekście mówi się najczęściej o grupie 3 produktów spożywczych, które zawierają gluten, laktozę oraz białko pochodzące z krowiego mleka. Uczulać mogą także leki (właśnie dlatego lekarze, podczas przeprowadzania wywiadu z pacjentem, pytają, np. czy dana osoba nie jest uczulona na antybiotyk),
- – na skutek bezpośredniego kontaktu – takie alergeny mogą pochodzi z nowych kosmetyków, jak i środków piorących, w których pierzemy ubrania.
Czy da się zdiagnozować alergię?
Aby lekarz mógł stwierdzić, jakie leki na alergię zadziałają najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta, należy wykonać badania. Obecnie lekarze dysponują 4 metodami. Mogą między innymi zlecić:
- – badanie z krwi (tak zwane serologiczne),
- – badania prowokacyjne, gdzie konkretny narząd poddawany jest testom, np. chcąc wykonać prowokację pokarmową, podaje się pacjentowi (po 10-14 dniowej diecie, najczęściej w warunkach szpitalnych) “podejrzany pokarm” i obserwuje się reakcje. Taki pokarm może być podany także do jamy ustnej na minutę (potem się go wypluwa). W tym przypadku lekarze oceniają jego wpływ na tkankę, np. czy nie wywołał obrzęku lub nieprzyjemnego pieczenia,
- – badania płatkowe – na skórę pacjenta nanoszony jest roztwór danej substancji. Lekarze obserwują podczas badania reakcje, jakie zaczynają się pojawiać,
- – punktowe testy skórne.
Alergia – jak leczyć?
Po wykryciu konkretnego alergenu można przystąpić do działania. Alergia – jak leczyć? Najefektywniej jest unikać konkretnej grupy alergenów, co sprawdza się zwłaszcza w kontekście alergii pokarmowych (eliminacja składników z diety) lub pochodzących z bezpośredniego kontaktu (zmiana proszku do prania lub kosmetyków). Są jednak sytuacje, że nie da się uniknąć alergenu – co wtedy?
Alergia – jakie leki najczęściej są stosowane? Lekarz, po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem, może zalecić przyjmowanie:
- – leków przeciwhistaminowych,
- – leków, dzięki którym obkurcza się śluzówkę nosa,
- – kromonów,
- – leków z grupy glikokortykosteroidów.
Jak leczyć alergię inaczej? Lekarz może także skierować pacjenta na szczepienie, w celu odczulenia na dany alergen.
W powyższym artykule opowiedzieliśmy o alergii oraz jakie leki przyjmują obecnie pacjenci. W każdym przypadku powinny być one przepisywane przez lekarza, który każdorazowo ma obowiązek zapoznać się z aktualnym stanem zdrowotnym pacjenta oraz jego historią choroby.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług Medicept:
- – teleporada lekarska, podczas której może zostać wystawiona recepta online,
- – e-zwolnienie.