Jak postąpić w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej?
Jak postąpić w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej?
Pierwsza tabletka antykoncepcyjna trafiła do sprzedaży w 1960 roku. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji, wyróżniająca się dużą wygodą i skutecznością. Często jednak zdarza się, że zapominamy o jej zażyciu bądź jej działanie jest osłabione przez pewne choroby i dolegliwości. Czy wiesz jak wtedy postąpić, by uniknąć nieplanowanej ciąży?
Tabletka antykoncepcyjna – metoda antykoncepcji o wysokiej skuteczności
Szacuje się, że wśród kobiet w wieku rozrodczym, aż 25% wybrało pigułki hormonalne jako główną metodę antykoncepcji. Związane jest to głównie z ich wysoką skutecznością, o czym świadczy niski wskaźnik Pearla. Dla pigułki jednofazowej jest to 0,2-0,5, a dla dwufazowej – 0,7. Oznacza to, że przy sumiennym stosowaniu, właśnie taki jest odsetek kobiet zachodzących w ciążę, pomimo stosowania antykoncepcji.
Jak działa tabletka antykoncepcyjna?
Działanie tabletki antykoncepcyjnej jest wielokierunkowe. Preparaty hormonalne wpływają przede wszystkim na:
- zahamowaniu owulacji;
- zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, co zapobiega przemieszczaniu się plemników;
- zahamowaniu kurczliwości jajowodów;
- zmianie w budowie błony śluzowej macicy, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.
Czym różnią się między sobą poszczególne preparaty?
Temat antykoncepcji hormonalnej może być dla wielu osób nieco przytłaczający. Nic w tym dziwnego – obecnie na rynku możemy znaleźć kilka typów tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Tabletki antykoncepcyjne, ze względu na ich skład, dzieli się na:
- tabletki jednoskładnikowe – np. Cerazette, Dessette Mono, Azalia – zawierają jeden rodzaj hormonów, czyli progestagen. Mają mniej przeciwwskazań do stosowania, dlatego dobrze sprawdzają się u kobiet zagrożonych zakrzepicą żylną oraz w trakcie laktacji.
- tabletki dwuskładnikowe – składają się z dwóch hormonów, czyli estrogenu i progestagenu. W zależności od różnic w proporcjach hormonów, dzieli się je na tabletki:
- jednofazowe – np. Yasmin, Yasminelle, Atywia – wszystkie pigułki w blistrze mają takie samo stężenie hormonów;
- dwufazowe – np. Zoely, Anteovin – blister zawiera dwa typy tabletek, które różnią się między sobą zawartością progestagenu, co ma na celu lepsze odzwierciedlenie naturalnego cyklu miesięcznego;
- trójfazowe – np. Trisiston, Triquilar – blister zawiera trzy typy tabletek o różnym stężeniu progestagenów i estrogenów;
- czterofazowe – np. Qlaira – blister zawiera aż cztery typy tabletek o zmiennym stężeniu hormonów. Preparaty te są też z powodzeniem stosowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej, gdyż dobrze regulują gospodarkę hormonalną.
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to częsty problem wielu kobiet
Powstało wiele badań statystycznych, które wskazują, że odsetek kobiet zapominających o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej jest naprawdę duży. Z jednego z nich wynika, że nawet 47% kobiet powyżej 18 roku życia zapomina o jednej lub kilku tabletkach w ciągu jednego cyklu miesięcznego. W takim wypadku skuteczność antykoncepcji drastycznie maleje, a wskaźnik Pearla może osiągnąć nawet 7!
Postępowanie w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej
Przede wszystkim, jeśli zapomnisz o tabletce antykoncepcyjnej, nie należy od razu wpadać w panikę. W pierwszym momencie warto sięgnąć po ulotkę dołączoną do opakowania pigułek – większość z nich zawiera dokładne informacje jak się zachować w takiej sytuacji. Ogólne schematy postępowania zależą przede wszystkim od czasu, który minął od przyjęcia ostatniej pigułki, a także ilości pominiętych dawek.
W przypadku pominięcia 1 tabletki antykoncepcyjnej:
- do 12 godzin – ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona, należy jednak jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a pozostałe dawki zażywać o zwykłej porze;
- powyżej 12 godzin – ochrona przed ciążą może być zmniejszona. Należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę oraz stosować dodatkową formę antykoncepcji przez kolejne 7 dni.
W przypadku pominięcia 2 lub więcej tabletek:
- w 1. i 2. tygodniu cyklu – należy przyjąć jak najszybciej ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznaczałoby to wzięcie dwóch tabletek na raz. Konieczne jest również stosowanie przez kolejny tydzień dodatkowej formy antykoncepcji.
- w 3. tygodniu cyklu – kobieta może wybrać między dwiema opcjami:
- zażyciem aktualnej oraz ostatnio zapomnianej tabletki, a po zakończeniu opakowania zrezygnowanie z przerwy pomiędzy opakowaniami;
- zaprzestaniem przyjmowania tabletek z danego opakowania i wliczeniu pominiętych tabletek w 7-dniową przerwę pomiędzy opakowaniami.
Kiedy warto pomyśleć o antykoncepcji awaryjnej?
W przypadku pominięcia kilku pigułek i nie zastosowania dodatkowej metody antykoncepcji, warto rozważyć użycie antykoncepcji awaryjnej. Obecnie dostępne są dwa preparaty:
- Escapelle – zawiera lewonorgestrel, który hamuje owulację. Lek zapobiega ciąży, gdy jest przyjęty do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku;
- EllaOne – zawiera octan uliprystalu, który hamuje owulację i dodatkowo zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy. Lek wykazuje skuteczność, gdy jest przyjęty do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Chabbert-Buffet N, Jamin C, Lete I, Lobo P, Nappi RE, Pintiaux A, Häusler G, Fiala C. Missed pills: frequency, reasons, consequences and solutions. Eur J Contracept Reprod Health Care. 2017 Jun;22(3):165-169.
- Cooper DB, Mahdy H. Oral Contraceptive Pills. [Updated 2020 Aug 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430882/