Hipoglikemia – objawy i przyczyny
Hipoglikemia – objawy i przyczyny
Niedocukrzenie, czyli niedobór glukozy we krwi może mieć poważne konsekwencje. Hipoglikemia – objawy takiego stanu mogą być naprawdę uciążliwe, a nie leczenie tego schorzenia może doprowadzić do zagrażających życiu chorób.
Hipoglikemia – przyczyny
O hipoglikemii, czyli niedocukrzeniu organimu można mówić wówczas, gdy poziom glukozy u danej człowieka spada poniżej ogólnej normy. Stan taki pojawia się najczęściej u osób, które leczą się na co dzień insuliną. Jakie są przyczyny spadku glukozy? Najczęściej upatruje się je w przedawkowaniu leków przeciwcukrzycowych lub przyjęciu zbyt dużej dawki insuliny. Przyczyny nagłego spadku cukru upatruje się również w spożywaniu nadmiernej ilości alkoholu.
W niektórych przypadkach niedocukrzenie pojawia się z powodu zbyt intensywnego wysiłku fizycznego albo nie zjedzenia posiłku po przyjęciu insuliny. Na taki stan wpływ może mieć również niedożywienie oraz wygłodzenie, co dotyczy praktycznie każdego, nie tylko osób chorujących na cukrzycę.
Na wystąpienie hipoglikemii wpływ mogą mieć również rozmaite schorzenia. Takie dolegliwości pojawiają się na przykład podczas niewydolności wątroby, kory nadnerczy oraz chorobie nerek. Często zdarza się, że powoduje ona glukozurię, czyli cukromocz. Niskie stężenie glukozy po posiłku – czyli hipoglikemia reaktywna, pojawia się najczęściej we wczesnym okresie cukrzycy. Może być spowodowana także defektami genetycznymi bądź zaburzeniami opróżniania żołądka.
Przebieg dolegliwości
Z hipoglikemią mamy do czynienia wówczas, gdy ilość glukozy we krwi spada poniżej 70mg/dl. Stan taki określa się jako alertowe stężenie we krwi, które wymaga już konsultacji z lekarzem. Tak duży spadek glukozy we krwi oddziałuje niekorzystnie na cały organizm. Zazwyczaj niskie stężenie tego hormonu nie występuje samoistnie, gdyż wytwarzany przez trzustkę glikagon działa przeciwnie do insuliny i skutecznie zwiększa stężenie glukozy we krwi.
Spadek cukru prowadzi do tego, że organizm wytwarza inne hormony, mające na celu podniesienie stężenia glukozy. Mowa tu na przykład o adrenalinie oraz kortyzolu, które mogą jednak działać z różną szybkością, przez co możliwy jest efekt odbicia – polega on na utrzymywaniu się spadku glukozy nawet przez kilkanaście godzin.
Jakie są objawy hipoglikemii?
Intensywność objawów hipoglikemii zależy przede wszystkim od wysokości spadku stężenia glukozy. Jako najczęściej występujące wymienia się drżenie rąk, pocenie się, kołatanie serca, mrowienie wokół ust, uczucie wilczego głodu, nudności, wymioty, a także zaburzenia koncentracji i niepokój. W niektórych przypadkach pojawić się może również osłabienie, a także niewyraźne widzenie oraz rozszerzenie źrenic. Hipoglikemii może towarzyszyć również zaburzenie zachowanie, które określa się jako “endokrynny zespół psychotyczny”. Polega on na tym, że osoba go doświadczająca jest nadmiernie wesoła lub przeciwnie – staje się agresywna.
Żadnych objawów hipoglikemii nie należy lekceważyć. Przedłużający się stan niedocukrzenia może bowiem doprowadzić do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych. Osoba taka narażona jest na drgawki, utratę przytomności, zaburzenia oddechu oraz krążenia, a nawet śmierć. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu, będzie w stanie postawić diagnozę oraz wskazać najbardziej odpowiednią formę leczenia tego niepożądanego stanu.
Hipoglikemia – jak leczyć?
Wybranie metody leczenia zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia choroby. Lekkie niedocukrzenie można szybko wyeliminować podając choremu produkty zawierające szybko wchłaniające się cukry proste. Może to być na przykład słodki napój bądź produkt, który zawiera wysokie stężenie cukru. Jeśli stan ulegnie poprawie, wówczas należy podać choremu cukry złożone – występują one na przykład w owocach lub pieczywie. Warto jeszcze podkreślić, że nawet lekka hipoglikemia wymaga natychmiastowego przerwania wykonywanych czynności z uwagi na możliwość pogorszenia się stanu chorego. Konieczna będzie również wizyta u lekarza, która umożliwi wyeliminowanie schorzeń związanych z nerkami czy układem nerwowym.
W przypadku cięższej postaci choroby konieczne będzie wezwanie pomocy medycznej. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni podają zazwyczaj choremu glukagon zwiększający natychmiastowo poziom glukozy we krwi; kroplówki z tym hormonem są dalej podawane w trakcie hospitalizacji.
Jeżeli podejrzewasz u siebie lekką postać hipoglikemii, możesz porozmawiać o tym ze specjalistą w czasie wizyty internetowej. Takie porady umożliwiają otrzymanie rzetelnej diagnozy oraz najskuteczniejszej metody leczenia. Nie da się również w takim przypadku uniknąć regularnych wizyt u specjalisty, który na bieżąco będzie korygował dawki przyjmowanych leków.
E-recepta online to sprawdzone rozwiązanie w przypadku osób, które przyjmują leki na stałe (z wyłączeniem lekarstw psychotropowych, odurzających oraz antybiotyków), antykoncepcję oraz leki doraźne (przeciwbólowe i na infekcje intymne).
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.