Skończyłeś 40 lat – czy Twoja prostata potrzebuje badań?
Przekroczenie czterdziestki to dla wielu mężczyzn stresujący a równocześnie ważny moment w życiu. Uważamy często, że wyznacza on koniec pierwszej połowy życia. Skłania nas do podjęcia pewnych przemyśleń oraz sprawia, że mamy pierwsze refleksje na temat tego, co udało nam się osiągnąć, a co w naszym życiu zepsuliśmy. Nie inaczej jest w przypadku zdrowia. Czterdziestka na karku jest często momentem, w którym zaczynamy myśleć na poważnie o swoim zdrowiu. Dla mężczyzn jest to często temat prostaty i jej raka. Komu grozi rozrost prostaty?
Czasami do myślenia o swoim zdrowiu skłaniają nas pierwsze objawy chorób – na przykład bóle kręgosłupa, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych czy też pomiarów ciśnienia. Innym razem do refleksji na temat stanu zdrowia skłaniają nas rodzinne historie. Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie – to świetnie. Pamiętaj też, że nigdy nie jest za późno by zacząć się badać!
Co sugerujemy zbadać na 40 urodziny?
To, jakie badania warto wykonać zależy w dużej mierze od badań, które dotychczas u Ciebie wykonano. Zalecamy jednak, aby każdy 40 latek mierzył od czasu do czasu ciśnienie krwi. Warto też z okazji 40 urodzin wykonać lipidogram, morfologię oraz oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Te badania pozwolą na szybkie wykrycie chorób takich jak hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze czy też cukrzyca, które są dominującą przyczyną chorób sercowo-naczyniowych, a tym samym główną przyczyną zgonów. Co jednak należy zrobić z prostatą?
Czym jest prostata?
Prostata jest małym gruczołem wielkości kasztana, który otacza cewkę moczową. Znajduje się on zaraz pod pęcherzem moczowym. Sama prostata bierze udział w produkcji elementów nasienia, a tym samym zapewnia jego funkcjonalność i umożliwia plemnikom przeżycie. Niestety, nowotwory prostaty są najczęstszymi nowotworami u mężczyzn. Jeszcze częściej zdarza się, że dochodzi do rozrostu prostaty. Rozrost prostaty powoduje utrudnione oddawanie moczu, uczucie parcia na mocz, a w skrajnych przypadkach nawet zastój i zatrzymanie moczu. Czy są jednak jakieś metody badania prostaty i możliwie szybkiego jej leczenia?
Rozrost prostaty – skomplikowany problem.
Współczesna medycyna dysponuje całym szeregiem badań stanu prostaty. Z jednej strony można wykonać badanie per rectum, z drugiej możliwa jest diagnostyka ultrasonograficzna. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych wykonuje się biopsję tego gruczołu. W ostatnich latach mamy jednak coraz więcej badań sugerujących, że wykonywanie przesiewowych badań prostaty nie ma naukowych podstaw. Okazuje się bowiem, że regularne sprawdzanie prostaty u osób bezobjawowych nie prowadzi do znacząco lepszych efektów leczenia ewentualnego nowotworu czy też rozrostu. Warto także zaznaczyć, że dyskusyjne jest także leczenie samego rozrostu prostaty u mężczyzn, u których objawy nie są znacząco nasilone.
Czy PSA oznacza rozrost prostaty?
PSA jest to swoisty antygen sterczowy. Jest on produkowany przez prostatę. Jego stężenie znacznie wzrasta w przypadku chorób prostaty. Zauważono, że rośnie w przypadku rozrostu prostaty a także jej nowotworu. Niestety samo PSA może wzrosnąć w niemalże dowolnym przypadku. Na wielu stronach internetowych widnieje informacja, jakoby PSA należało badać przynajmniej raz do roku. Obecnie takie postępowanie nie jest zalecone. Nie wykazano bowiem, aby regularna kontrola PSA poprawiała odległe rokowanie u mężczyzn z nowotworem prostaty. Jak to możliwe? Rak prostaty jest nowotworem rosnącym z zasady bardzo powoli i dość rzadko przerzutującym. Ponadto rak prostaty diagnozowany jest w badaniach biopsyjnych u nawet 50-60% stulatków, którzy zmarli z innej przyczyny niż rak prostaty. Zdarza się nawet, że leczenie zdiagnozowanego raka prostaty odkłada się w czasie o kilka-kilkanaście lat.
Jak w takim razie zadbać o prostatę?
Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach dbania o prostatę. Utrzymuj odpowiednią dozę ruchu oraz unikaj otyłości. Ponadto wybieraj warzywa i owoce, szczególnie te zielone i czerwone. Nie nadużywaj alkoholu oraz nie pal papierosów. Ponadto rozsądnym może być zredukowanie ilości zjadanego przez Ciebie czerwonego mięsa.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.