Rodzaje antykoncepcji i ich wady oraz zalety
Rodzaje antykoncepcji i ich wady oraz zalety
Do wyboru są różne metody zabezpieczenia się przed zajściem w niechcianą ciążę. Ogólny podział obejmuje antykoncepcję chemiczną, mechaniczną i hormonalną. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Różna jest też skuteczność poszczególnych metod antykoncepcji. Który rodzaj antykoncepcji zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę do minimum? Jakich działań niepożądanych można się spodziewań podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej? Odpowiadamy!
Co prawda nie istnieje idealna metoda antykoncepcji, która zminimalizuje ryzyko zajścia w ciążę do zera, jednak obecnie uważa się, że antykoncepcja hormonalna zapewnia najwyższą skuteczność (ponad 99%). Jest tylko jeden warunek – musi być stosowana w prawidłowy sposób.
Tabletki antykoncepcyjne – mocne strony i skutki uboczne
Największą popularnością w kategorii antykoncepcja hormonalna cieszą się tabletki antykoncepcyjne hormonalne jedno- i dwuskładnikowe. Tabletki antykoncepcyjne mogą w korzystny sposób wpływać na zdrowie: regulują cykl miesiączkowy, łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz wspomagają w walce z trądzikiem. Nie pozostają jednak bez wad. Do skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej zaliczyć można m.in. przyrost masy ciała, wahania nastrojów, bóle głowy i stany depresyjne.
Wkładka domaciczna – korzyści i działania niepożądane
Alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych jest spirala domaciczna. Skuteczność tej metody utrzymuje się na podobnym poziomie co tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka domaciczna może pozostawać w macicy nawet do 5 lat, ale też można ją w każdej chwili usunąć, przywracając całkowitą płodność. To tyle o zaletach, teraz przejdźmy do wad.
Domaciczna spirala może podrażniać błonę śluzową macicy, dlatego zaleca się ją przede wszystkim kobietom, które już kiedyś były w ciąży. Ponadto na początku jej stosowania mogą pojawić się nieregularne i obfite krwawienia menstruacyjne. Minusem są także bóle głowy, zmiany nastroju i skurcze.
Implant antykoncepcyjny – zalety i wady
Największą zaletą implantu antykoncepcyjnego jest jego skuteczność. Mając go pod skórą, nie trzeba też martwić się o to, by nie zapomnieć przyjąć kolejnej doustnej dawki hormonów czy przykleić na skórę kolejny plaster. Z drugiej jednak strony taka metoda zabezpieczania się przed niechcianą ciążą ma również minusy. Dla wielu kobiet sporą wadą może być cena – cena implantu antykoncepcyjnego może wynieść nawet kilkaset złotych. Ponadto po jego założeniu na skórze może pozostać niewielka blizna, co niektórym może przeszkadzać.
Plastry antykoncepcyjne – czy warto?
Ryzyko popełnienia błędu podczas cotygodniowej zmiany plastra antykoncepcyjnego jest dużo mniejsze niż w czasie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Używanie plastrów antykoncepcyjnych jest też dużo wygodniejsze niż zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Do wad plastrów antykoncepcyjnych zalicza się przede wszystkim skutki uboczne, jakie mogą one wywołać. Wśród nich wymienia się m.in. bóle głowy, zmiany nastroju, spadek libido czy wzrost masy ciała.
Zastanawiasz się, jaka metoda antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepsza? O pomoc w jej doborze poproś swojego ginekologa. W ten sposób zyskasz pewność, że wybrana metoda będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej (https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Wskazanie%20i%20bezpieczeństwo%20stosowania%20antykoncepcji%20hormonalnej%20oraz%20wewnątrzmacicznej_0_0.pdf)
[/av_textblock]