Odpłatność za leki — co oznaczają poszczególne symbole na recepcie?
Co oznaczają symbole na recepcie? Jak rozszyfrować tajemnicze literki i cyferki? Zmiany systemowe oraz rozwój technologii sprawiły, że coraz częściej korzystamy z możliwości wystawienia e-recepty po odbytej konsultacji lekarskiej, w serwisach takich jak Medicept. To opcja, która znacznie przyspiesza i ułatwia wykupienie potrzebnych leków. Bez względu na formę na recepcie pojawiają się tajemnicze dla wielu osób zapiski: odpłatność 100% lub odpłatność 30%. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czego dotyczą i co dokładnie dla Ciebie oznaczają.
Odpłatność leków – o co chodzi?
Odpłatność za leki refundowane oraz sposób informowania o niej regulowane są przepisami: ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. Odpłatność za leki recepturowe i inne produkty medyczne zależy również od tego, czy pacjent jest ubezpieczony. Jeśli jest, otrzymuje on od osoby uprawnionej receptę na refundowane leki podstawowe, leki uzupełniające oraz leki recepturowe, które może wykupić w dowolnej aptece.
Niektóre leki przysługują pacjentowi z uwzględnieniem ryczałtu oraz zniżki. W niektórych przypadkach może także otrzymać je bezpłatnie. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach pacjent zapłaci kwotę mniejszą niż cena podana w aptece, taką samą lub za darmo. Czasami tylko pacjent pokrywa różnicę między ceną z wykazu leków dostępną na stronach ministerstwa zdrowia a tą wskazaną przez punkt apteczny. Wtedy koszt tych preparatów pokrywa NFZ (w pełni lub częściowo). Jakie skróty na receptach powinny zwrócić naszą uwagę?
Odpłatność 100% na recepcie – co oznacza dla pacjenta?
Jeśli widzimy odpłatność 100% na recepcie, oznacza to, że pacjent może kupić lek w cenie detalicznej. Jakie inne symbole można na niej zobaczyć? Na przykład:
- • odpłatność „R” – oznacza ryczałt 3,20 zł do wysokości limitu,
- • odpłatność „B” – na recepcie to informacja o tym, że lek jest bezpłatny (do wysokości limitu),
- • odpłatność 30% – płatność 30% ceny do wysokości limitu,
- • odpłatność 50% – płatność 50% ceny do wysokości limitu.
Brak jakiegokolwiek symbolu oznacza, że pacjent zapłaci najwyższą cenę z wykazu leków refundowanych. Należy go jednak sprawdzać na bieżąco, podobnie jak aktualne poziomy limitów. Niestety, czasami może się okazać, że za lek w teorii bezpłatny będzie trzeba w aptece zapłacić.
Odpłatność leków a konkretny preparat
Symbole na recepcie to jedno. Zdarza się, że i tak ostateczna kwota pozostawiona w aptece może być wyższa, niż się tego spodziewaliśmy. Dlaczego tak się dzieje? Znaczenie tu ma porównanie cen oferowanych w punkcie aptecznym z ustaleniami ministerstwa.
- • Recepta z odpłatnością „B”
Informacja o odpłatności „B” na recepcie uznawana jest, jeśli cena leku jest niższa lub równa limitowi finansowania. Wtedy lek otrzymać można za darmo. Jednak, jeśli cena przekracza ten limit, pacjent musi dopłacić do leku otrzymaną w ten sposób różnicę.
- • Recepta z odpłatnością „R”
Symbol odpłatność „R” na receptach przypomina o tym, że należy zapłacić za lek 3,20 zł plus różnicę pomiędzy ceną detaliczną a limitem (jeśli istnieje).
- • Recepta z odpłatnością 30% i 50%
Odpłatność leków 30% i 50% oznacza, że w przypadku, gdy cena preparatu jest równa lub niższa w porównaniu z limitem, pacjent zapłaci odpowiednio 30% i 50% ceny leku. Jeśli jest wyższa, to zapłaci 1/3 lub 1/2 ceny i dodatkowo różnicę między ceną detaliczną i limitem.
Podsumowanie
Na recepcie pojawia się wiele informacji poza samymi nazwami leków, wskazaniami dawkowania i danymi pacjenta. Znajdują się tu też symbole mówiące o specjalnych zniżkach dla inwalidów czy weteranów. Pacjenta powinna w szczególności zainteresować informacja wskazująca odpłatność za leki. Jak widać, nie jest ona tak skomplikowana, jakby się wydawało. Dla własnego spokoju i wygody dobrze jest znać symbole pojawiające się na recepcie, aby móc przygotować się na konkretne wydatki i uwzględnić je w swoim budżecie na dany miesiąc.
Warto również korzystać z możliwości, takich jak konsultacja lekarska oraz wystawianie recept online, które dają szybki dostęp do informacji o lekach i szansę na natychmiastowy ich wykup. Tego typu usługa cieszy się popularnością wśród osób, które leczą się na choroby przewlekłe, albo wręcz przeciwnie, u osób, które u lekarza pojawiają się raz na jakiś czas. Cenimy wygodę i szybkość takiej procedury oraz informacje przesyłane mailem lub SMS-em. Pierwszy raz otrzymasz taką receptę? Zajrzyj na e-recepty realizacja, a dowiesz się, jak wykupić umieszczony na niej lek.