Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa – jak przygotować się na nadchodzącą wiosnę?
Wiosna to zawsze trudny czas dla alergików. Przyroda budzi się do życia, a w powietrzu zaczynają pojawiać się pyłki roślin – głównie traw, chwastów i drzew. Obfity wyciek z nosa i kichanie, a do tego zaczerwienione i swędzące oczy to typowe oznaki uczulenia w wyniku kontaktu z tymi alergenami. Jak zatem zmniejszyć ryzyko styczności z sezonowymi alergenami wziewnymi? Co należy zrobić w razie wystąpienia objawów alergicznego nieżytu nosa? Odpowiadamy!
Alergiczny nieżyt nosa – co to jest?
Alergiczny nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok, który pojawia się po kontakcie z alergenami wziewnymi – dzielą się one na całoroczne, które są stale obecne w naszym otoczeniu, np. alergeny roztoczy kurzu domowego oraz sezonowe, występujące wyłącznie w sezonie pylenia chwastów i drzew. Dla alergików uczulonych na pyłki roślin szczególnie ciężki jest okres wiosenny, kiedy to rośliny zaczynają właśnie pylić.
Objawy alergicznego nieżytu nosa
U alergików uczulonych na sezonowe pyłki wziewne, w wyniku kontaktu z nimi najczęściej pojawiają się objawy oczu, które stają się czerwone i obrzęknięte, a w dodatku swędzą i łzawią. Oprócz tego, dokuczają im takie objawy jak:
- wodnisty wyciek z nosa,
- nieustanne kichanie,
- zaczerwienienie i świąd nosa,
- napady duszności.
Do mniej oczywistych objawów alergicznego nieżytu nosa zaliczają się suchość w ustach, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją czy chrapanie.
Alergiczny nieżyt nosa – co zrobić w razie wystąpienia objawów?
Najważniejsze przy objawach alergicznego nieżytu nosa jest to, by przerwać narażenie na uczulający alergen. Jeśli występuje uczucie zatkanego nosa, doraźnie można zastosować donosowy lek obkurczający naczynia nosa, który je zmniejszy. Ulgę może przynieść także płukanie nosa i przemywanie oczu przy pomocy soli fizjologicznej lub dedykowanych preparatów. Oprócz tego można sięgnąć po lek przeciwhistaminowy, przy czym warto podkreślić, że nie przerwie on ani nie wyeliminuje występujących już objawów, a jedynie zapobiegnie ich narastaniu.
Wymienione produkty do stosowania na alergiczny nieżyt nosa dostępne są w aptece bez recepty. Zaopatrz się w nie zawczasu, by od razu móc po nie sięgnąć, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy alergii!
Jak unikać kontaktu z alergenami?
Jeśli masz uczulenie na pyłki roślin, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno jest uniknąć z nimi kontaktu. Jest to jednak jedyny sposób na to, by ograniczyć występowanie objawów alergii, dlatego wiosną stosuj się do poniższych zasad:
- W okresie pylenia, wychodząc na zewnątrz, zakrywaj oczy, usta i nos przy pomocy okularów i maseczki.
- Zamykaj okna w samochodzie podczas jazdy.
- W miarę możliwości unikaj przebywania poza domem w okresie pylenia.
- Po powrocie do domu umyj się i przebierz.
- Ogranicz wietrzenie pomieszczeń w domu, a jeśli już, rób to nocą, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze.
- Stosuj oczyszczacze powietrza.
- Unikaj jedzenia pokarmów reagujących z pyłkami roślin, na które masz uczulenie (dotyczy to osób, u których potwierdzona została alergia krzyżowa).
- Zmniejsz kontakt ze zwierzętami, które mogą przenosić pyłki roślin.
Alergiczny nieżyt nosa – czy trzeba iść do lekarza?
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na alergię, które nawracają w tych samych miesiącach roku, wskazana jest konsultacja z lekarzem – w pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do alergologa.
Na alergiczny nieżyt nosa wskazuje występowanie objawów pod wpływem kontaktu z wybranymi alergenami. Lekarz dla potwierdzenia dolegliwości najczęściej zleca wykonanie specjalistycznych badań.
W diagnostyce alergicznego nieżytu nosa zastosowanie mają przede wszystkim testy skórne z alergenami wziewnymi; czasami wykonuje się także badanie polegające na oznaczeniu miana swoistych IgE. W razie trudności z interpretacją wyników, lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie donosowych testów prowokacyjnych.
Leczenie alergicznego nieżytu nosa
Rozpoznany alergiczny nieżyt nosa wymaga leczenia – jego forma zależy przede wszystkim od tego, czy choroba ma charakter okresowy, czy całoroczny. W pierwszym przypadku zaleca się postępowanie takie, jak przedstawiono powyżej (leczenie objawowe), natomiast w razie uczulenia na alergeny całoroczne pacjent musi stale zażywać leki.
Leki stosowane przy alergicznym nieżycie nosa to m.in.:
- glikokortykosteroidy donosowe,
- leki przeciwhistaminowe,
- kromony,
- donosowe leki obkurczające naczynia nosa,
Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Lekarz może podjąć decyzję o konieczności wdrożenia farmakoterapii również przy alergicznym nieżycie nosa występującym okresowo, jeśli objawy są uporczywe i trudne do zniesienia.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.