Jak zrealizować e-receptę?
Jak zrealizować e-receptę?
Obecnie receptę można otrzymać nie tylko w formie tradycyjnej, ale też elektronicznej. Elektroniczna recepta, nazywana też e-receptą, jest cyfrową alternatywą tradycyjnej papierowej wersji tego dokumentu. Realizacja recepty elektronicznej wygląda nieco inaczej niż recepty wystawianej jeszcze jakiś czas temu, kiedy nie obowiązywał jeszcze system e-recept. Jak zrealizować e-receptę w aptece?
Realizacja e-recepty – co trzeba wiedzieć?
E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty. Zawarte są w niej informacje o przepisanych lekach, które są zapisane w systemie informatycznym. W trakcie wizyty lekarz loguje się do systemu i wystawia pacjentowi e-receptę. Pacjent otrzymuje e-receptę w formie papierowej i elektronicznej lub wyłącznie elektronicznej. Nie pozostaje mu nic innego, jak zrealizować e-receptę w aptece.
Realizacja recepty online – czy jest możliwa?
Przepisane leki można wykupić w stacjonarnej aptece, a czy jest możliwa realizacja recepty przez internet? O ile leki bez recepty można zamawiać z apteki internetowej, to realizacja e-recepty online z wysyłką przepisanych leków do domu nie jest dopuszczalna przepisami prawa. Można co prawda wykupić leki przez internet, ale odebrać i tak je trzeba w aptece. To duży plus w przypadku leków trudno dostępnych.
E-recepta – jak zrealizować? Realizacja e-recepty krok po kroku
Realizacja e-recepty jest bardzo prosta. Jak zrealizować e-receptę krok po kroku? Oto instrukcja dla pacjenta.
1. Na wizycie lekarskiej specjalista wystawia elektronicznie i podpisuje e-receptę.
2. Otrzymujesz e-receptę od lekarza w formie gotowego wydruku lub elektronicznej (w mailu/SMS-em).
3. W aptece pokazujesz farmaceucie wydruk z komputera (e-receptę) lub esemesa/maila z e-receptą.
4. Farmaceuta skanuje kod i wydaje leki zapisane na e-recepcie.
5. Płacisz za otrzymane leki.
Jak widać realizacja e-recepty jest łatwym, wygodnym i, co najważniejsze, bezpiecznym rozwiązaniem.
Realizacja e-recepty – ile jest czasu na wykupienie leków?
Tradycyjna recepta jest ważna 30 dni. Są jednak i takie, które są ważne 7, 120, a nawet 365 dni. Jest tylko jeden warunek – żeby recepta była ważna dłużej niż 30 dni, lekarz musi to zaznaczyć podczas jej wypisywania. Ponadto e-recepty na niektóre leki mają z góry ustalony termin ważności. Dotyczy to np. antybiotyków – na ich wykupienie jest najmniej czasu, bo jedynie 7 dni. Z kolei e-recepta na preparaty immunologiczne jest ważna przez 120 dni. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii dopytaj swojego lekarza lub farmaceutę w aptece.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.