Tabletki „dzień po” – skutki uboczne
Tabletki „dzień po” – skutki uboczne
Tabletka „dzień po” jest jedną z metod antykoncepcji awaryjnej (postkoitalnej). Przyjmuje się ją po niezabezpieczonym stosunku lub sytuacji, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła, a nowo powstały zarodek nie zdążył się jeszcze zagnieździć w macicy.
Pigułka „dzień po” w przypadku niezwłocznego zażycia gwarantuje wysoką skuteczność, jednak może wywoływać także działania niepożądane.
Lekarz Online – zawsze przy Tobie, gdziekolwiek jesteś
Tabletka „dzień po” – skutki uboczne
Do możliwych działań niepożądanych po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej należą:
- ból i zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zmęczenie,
- uczucie rozbicia,
- tkliwość i bolesność piersi,
- krwawienie śródmiesiączkowe,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- ból pleców,
- ból miednicy,
- wrażenie opuchlizny,
- zmiany na skórze/reakcja alergiczna,
- bezsenność,
- wahania nastrojów,
- niepokój.
Bóle i zawroty głowy mogą skutkować spadkiem percepcji, dlatego po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej nie powinno się prowadzić i obsługiwać pojazdów mechanicznych.
Jakie jeszcze działania niepożądane mogą wystąpić po przyjęciu tabletki „dzień po”?
Pigułka „dzień po” zawiera bardzo dużą dawkę hormonów, dlatego przyjmowana w krótkich odstępach czasu może przyczynić się do zaburzeń gospodarki hormonalnej, a także całkowitego rozregulowania cyklu miesiączkowego. Zaleca się sięgać po nią sporadycznie, wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.
Po przyjęciu antykoncepcji tego rodzaju u niektórych kobiet może pojawić się krwawienie i plamienie między cyklami. Część kobiet po zażyciu tabletki „dzień po” doświadcza krwawienia śródmiesiączkowego w przeciągu 7 dni.
Aplikacja Medicept zawszę pod ręką!
Zadbaj o swoje leczenie w wygodny i nowoczesny sposób dzięki aplikacji Medicept.
Aplikacja umożliwia szybszy kontakt z lekarzem przez telefon lub video, ponawianie zamówień, dostęp do historii medycznej oraz faktur.

Tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla kobiet, ale nie należy traktować jej jako środka antykoncepcyjnego, którego nie jest w stanie zastąpić. Zażycie jej nie wpływa na poziom płodności. Poprzez opóźnienie owulacji antykoncepcja postkoitalna sprawia, że istnieje możliwość zajścia w ciążę nawet w tym samym cyklu, kiedy została przyjęta.
Pigułka „dzień po” a skutki uboczne – co jeszcze warto wiedzieć?
Wiele kobiet przed przyjęciem tabletki „dzień po” zastanawia się, czy wybrany preparat jest bezpieczny. Każdy tego typu produkt jest lekiem hormonalnym i jak każdy inny lek może wywoływać działania niepożądane, a także wchodzić w interakcje z innymi aktualnie przyjmowanymi lekami.
Antykoncepcja awaryjna nie jest przeznaczona do użytku ciągłego. Powinno się po nią sięgać wyłącznie w awaryjnych sytuacjach, np. w razie pęknięcia prezerwatywy, wypadnięcia krążka domacicznego czy odklejenia plastra antykoncepcyjnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Usługi oferowane przez Medicept:
- recepta online – po konsultacji z lekarzem może być wystawiona na leki stałe i doraźne, czy też antykoncepcyjne,
- teleporada lekarska – dzięki niej można otrzymać skierowanie na dalsze badania, receptę na leki, czy też e-zwolnienie, jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych.