Tabletki antykoncepcyjne Midiana – działanie
Tabletki Midiana należą do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jak wygląda skład tabletek Midiana? Zawierają one syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów).
Tabletki antykoncepcyjne Midiana, podobnie jak wszystkie doustne środki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, działają według następujących mechanizmów:
- blokują rozwój pęcherzyków Graafa i zapobiegają owulacji;
- modyfikują cechy endometrium (błony śluzowej) macicy, co w sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia jaja mimo użycia środka, przeciwdziała zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium (tzw. implantacji), prowadząc do śmierci zarodka w ciągu kilku dni;
- wpływają na cechy śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników;
- ograniczają ruchy perystaltyczne jajowodów.
Midiana jest preparatem jednofazowym. Oznacza to, że każda tabletka zawiera stałą ilość hormonów, w odróżnieniu od tabletek wielofazowych, w których ilość ta zmienia się w kolejno przyjmowanych tabletkach.
Tabletki Midiana – skutki uboczne
Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Midiana należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i rozpoznać stany wymagające szczególnej ostrożności. W tym celu trzeba wykonać niezbędne badania zalecone przez lekarza. Do możliwych objawów będących skutkami ubocznymi stosowania Midiany zalicza się między innymi:
- zaburzenia krążenia – stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniczych i żylnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. (np. zawał serca, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna);
- nadciśnienie tętnicze;
- ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności wątroby;
- hipertrójglicerydemię;
- obrzęk naczynioruchowy lub nasilenie jego objawów.
Ponadto, podczas stosowania Midiany możliwe jest wystąpienie nudności, migreny, bólów głowy, zaburzeń i zmiany nastroju, nastrojów depresyjnych. Mogą pojawić się również zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból i/lub tkliwość piersi.
Medicept – szeroki zakres usług
Medicept proponuje szeroki zakres usług zdrowotnych, z których pacjenci mogą korzystać, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie. Wśród najpopularniejszych opcji znajdują się:
- teleporada lekarska,
- e-zwolnienie – można je otrzymać podczas teleporady lekarskiej,
- recepta online wystawiana po konsultacji lekarskiej. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową.