Czym jest areozol Metmin?
Metmin to preparat zawierający furoinian mometazonu, substancję z rodziny kortykosteroidów. Furoinian mometazonu, stosowany donosowo, pomaga zwalczać objawy zapalenia takie jak obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa, kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa, a także redukuje ilość sekretu nosowego. Ważne jest, aby nie mylić furoinianu mometazonu ze sterydami anabolicznymi, które w formie tabletek lub zastrzyków są czasami używane nieprawidłowo przez niektórych sportowców.
Co zawiera lek?
Głównym składnikiem aktywnym Metmin jest furoinian mometazonu. Każda wydawana dawka zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu w formie hydratu. Inne komponenty to: chlorek benzalkoniowy, glicerol, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna i karboksymetyloceluloza sodowa, kwas cytrynowy monohydrat, cytrynian sodu, oraz woda oczyszczona.
Kiedy stosuje się ten lek?
Przed zastosowaniem leku Metmin konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
- obecnych lub wcześniejszych przypadków gruźlicy,
- jakichkolwiek innych zakażeń,
- przyjmowania przez pacjenta innych kortykosteroidów doustnie lub w formie zastrzyków,
- występowania mukowiscydozy.
Metmin – na co jest wykorzystywany? Przede wszystkim do zwalczania objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, znane jako katar sienny, oraz przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku 3 lat i starszych.
Katar sienny pojawia się w określonych okresach roku i jest reakcją alergiczną na inhalowane pyłki drzew, traw i chwastów, a także zarodniki pleśni i grzybów. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa to stan trwający przez cały rok, którego objawy mogą wynikać z uczulenia na różne alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pierze czy niektóre pokarmy. Metmin redukuje obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa, łagodząc tym samym kichanie, swędzenie, uczucie zatkania nosa lub wydzieliny nosowej wywołane tymi dolegliwościami.
Metmin jest także stosowany w terapii polipów nosa u dorosłych powyżej 18 roku życia. Polipy te są małymi, łagodnymi naroślami na błonie śluzowej nosa, często pojawiającymi się w obu nozdrzach. Lek redukuje stan zapalny w obrębie nosa, co prowadzi do stopniowego zmniejszania się polipów i tym samym redukuje uczucie zatkania nosa, które może utrudniać oddychanie.
Przygotowanie aerozolu do nosa Metmin
Aerozol do nosa Metmin jest wyposażony w nasadkę, która ochrania końcówkę dozownika przed zanieczyszczeniami. Przed użyciem należy ją zdjąć, a po użyciu – założyć z powrotem. Przed pierwszym użyciem aerozolu konieczne jest aktywowanie pompki poprzez naciśnięcie jej 10 razy, aby uzyskać równomierną mgiełkę. Jak stosować Metmin? Należy:
- potrząsnąć butelką;
- umieścić palec wskazujący i środkowy po obu stronach końcówki dozownika, a kciuk pod butelką. Nie wolno przekłuwać końcówki dozownika igłą ani żadnym innym ostrym narzędziem;
- skierować końcówkę dozownika z dala od siebie i nacisnąć ok. 10 razy, aby rozpylić aerozol i uzyskać jednolitą mgiełkę.
Jeśli aerozol do nosa nie był używany przez 14 dni lub więcej, przed kolejnym użyciem należy ponownie aktywować pompkę przez naciśnięcie jej 2 razy, aż uzyska się równomierną mgiełkę.
Lek Metmin – dawkowanie
Jak stosować lek Metmin? Ulotka dostarcza wszelkich informacji na temat dawkowania leku – w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Aerozol do nosa nie powinien być używany częściej, dłużej ani w większych ilościach niż zalecił lekarz.
Katar sienny
Dawkowanie Metmin dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat
- Standardowo aplikuje się dwie dawki aerozolu do każdej z nozdrzy raz dziennie.
- Po uzyskaniu poprawy lekarz może zaproponować zmniejszenie ilości stosowanego leku.
- Jeśli nie ma poprawy lekarz może zasugerować zwiększenie dawki do maksymalnie czterech dawek aerozolu do każdej nozdrzy raz dziennie.
Dawkowanie Metmin dla dzieci od 3 do 11 lat
- Standardowo stosuje się jedną dawkę aerozolu do każdej nozdrzy raz dziennie.
- W przypadku intensywnych objawów alergicznego nieżytu nosa lekarz może zasugerować rozpoczęcie kuracji lekiem Metmin przed sezonem pylenia, aby zapobiec wystąpieniu objawów. Leczenie może stać się zbędne po zakończeniu sezonu pylenia.
Polipy nosa
Dawkowanie Metmin dla dorosłych powyżej 18 lat
- Początkowo zalecane jest stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdej nozdrzy raz dziennie.
- Jeżeli po 5 do 6 tygodniach nie nastąpi poprawa, lekarz może zasugerować podwojenie dawki do dwóch dawek dwa razy dziennie. Po uzyskaniu poprawy możliwe jest zmniejszenie dawki.
- Jeśli po 5 do 6 tygodniach stosowania leku dwa razy dziennie nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak długo można stosować Metmin u dzieci? Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów w postaci aerozolu do nosa w dużych dawkach może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak opóźnienie wzrostu u dzieci. Zaleca się regularne monitorowanie wzrostu dzieci poddawanych długotrwałemu leczeniu kortykosteroidami donosowymi i zgłaszanie lekarzowi wszelkich niepokojących zmian.
Skutki uboczne
Metmin może wywoływać skutki uboczne. Pacjenci z polipami nosowymi, stosujący lek 2 razy dziennie, często doświadczają krwawień z nosa. Inne, często występujące działania niepożądane terapii to:
- krwawienia z nosa,
- pieczenie nosa,
- podrażnienie nosa,
- owrzodzenie nosa,
- podrażnienie gardła (w przypadku stosowania aerozolu 2 razy dziennie przy polipach nosowych),
- zapalenie gardła,
- zapalenie górnych dróg oddechowych (rzadziej przy polipach nosowych),
- bóle głowy.
Istnieją również inne, mniej częste działania niepożądane, których dokładna częstotliwość nie jest znana. Pacjenci zgłaszali:
- różnorodne reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, skurcz oskrzeli, reakcje anafilaktyczne,
- jaskrę,
- zaćmę,
- zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
- zamglone widzenie,
- perforację przegrody nosowej,
- zaburzenia smaku i węchu.
Należy pamiętać, że stosowanie aerozolu może prowadzić do ogólnoustrojowych skutków ubocznych kortykosteroidów – ryzyko jest mniejsze niż przy stosowaniu kortykosteroidów doustnych. Szczególnie dotyczy to osób używających przez dłuższy czas wysokich dawek leku Metmin. Skutki uboczne ogólnoustrojowe mogą różnić się w zależności od konkretnego preparatu oraz indywidualnych reakcji pacjentów.
Kiedy nie stosować leku?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Metmin?
- Nie należy stosować leku, jeśli pacjent wykazuje alergię na mometazonu furoinian lub jakikolwiek inny składnik leku.
- Nie stosować leku, gdy u pacjenta występuje niezaleczone zakażenie nosa, takie jak opryszczka, ponieważ może to pogorszyć objawy zakażenia. Przed użyciem aerozolu do nosa należy poczekać na wyleczenie infekcji.
- Nie używać aerozolu do nosa po niedawnym zabiegu chirurgicznym na nosie lub urazie nosa, do czasu całkowitego zagojenia się ran.
Lek Metmin w interakcji z innymi lekami
Podczas konsultacji dotyczącej leku Metmin należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent obecnie stosuje, stosował niedawno, czy też zamierza stosować w przyszłości. Jeżeli pacjent używa innych kortykosteroidów doustnie lub w formie zastrzyków, lekarz może zasugerować zakończenie ich używania w momencie rozpoczynania terapii lekiem Metmin. Recepta zostanie wystawiona dopiero po zaprzestaniu stosowania dodatkowych środków. Przerwanie stosowania kortykosteroidów może prowadzić do wystąpienia objawów ubocznych takich jak ból stawów czy mięśni, uczucie osłabienia czy depresja. Może również dojść do pojawienia się innych objawów alergicznych, na przykład świądu, łzawienia oczu czy czerwonych, swędzących plam na skórze. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Kobiety w ciąży oraz karmienie piersią a Metmin
Ciąża a Metmin. Ulotka aerozolu nie podaje konkretnych danych na temat używania furoinianu mometazonu przez kobiety ciężarne – są one niekompletne lub ograniczone. Nie ustalony również, czy furoinian mometazonu przechodzi do mleka matki. Kobiety ciężarne, karmiące piersią, podejrzewające ciążę, lub planujące ciążę, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego lekarstwa.
Obsługa pojazdów i maszyn
Nie ma informacji na temat wpływu leku Metmin na umiejętność kierowania pojazdami lub obsługiwania maszyn.
Zaniechanie stosowania leku Metmin
U części osób poprawa objawów może nastąpić już 12 godzin po pierwszym użyciu leku Metmin, choć pełne efekty terapii często uwidaczniają się po 2 dniach regularnego używania. Jest niezmiernie istotne, by pacjent nieprzerwanie stosował aerozol do nosa. O tym, jak długo można stosować Metmin, zadecyduje lekarz. Przerywanie leczenia powinno nastąpić tylko na polecenie lekarza, nawet jeśli stan pacjenta ulegnie poprawie. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących używania leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Jak przechowywać Metmin?
Metmin powinien być trzymany w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci.
- Nie należy przechowywać tego leku w temperaturze przekraczającej 25ºC.
- Nie należy używać leku Metmin po terminie ważności, który jest wskazany na etykiecie butelki oraz opakowaniu jako data po EXP. Termin ten odnosi się do ostatniego dnia miesiąca wskazanego na opakowaniu.
- Po pierwszym otwarciu butelki lek jest ważny przez 2 miesiące. Wskazane jest otwieranie tylko jednej butelki na raz.
- Nie należy wyrzucać leków do kanalizacji czy domowych koszy na odpady. Zamiast tego, warto zasięgnąć porady farmaceuty na temat bezpiecznego usuwania niewykorzystanych leków. Działanie takie przyczynia się do ochrony środowiska.
Jakie usługi oferuje Medicept?
- Recepta online – pozwala na szybkie i wygodne otrzymanie niezbędnych recepty na Metmin w dobrej cenie bez konieczności wychodzenia z domu.
- Teleporada lekarska – bezpieczne, prywatne i wygodne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje profesjonalnej porady medycznej.
- E-zwolnienie – umożliwia uzyskanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, które zostanie wysłane bezpośrednio do systemu ZUS oraz pracodawcy.