medicept.pl
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Medicept
  • Jak to działa?
  • E-recepta
  • Teleporada
  • Blog
  • Informacje
    • Kontakt
    • Weryfikacja Tożsamości
    • FAQ
    • Regulamin medicept.pl
    • Regulamin organizacyjny
    • Prawa Pacjenta
    • Regulamin Newsletter
    • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  •  Moje konto
  • Ukraina
  • Menu
Rozpocznij konsultację z e-receptą

Antykoncepcja hormonalna

Istnieje wiele metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Do jednej z najskuteczniejszych należy antykoncepcja hormonalna występująca najczęściej w postaci tabletek i plastrów na skórę. Bardzo często wykorzystywane są także specjalne pierścienie dopochwowe i wkładki domaciczne stopniowo uwalniające hormony. Wiele kobiet decyduje się również na bardziej zaawansowane metody, takie jak zastrzyki czy implanty antykoncepcyjne. Jakie są różnice pomiędzy wszystkimi rodzajami antykoncepcji hormonalnej oraz co warto o nich wiedzieć?

Prawidłowo stosowane hormonalne środki antykoncepcyjne są niezawodnym sposobem zapobiegania ciąży. Warto jednak pamiętać, że nie zapewniają żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak AIDS czy zapalenie wątroby typu C.

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

Kontrola płodności w antykoncepcji hormonalnej u kobiet polega na dostarczeniu do ustroju syntetycznych hormonów, odpowiedników tych, które są naturalnie produkowane w organizmie kobiety. Preparaty antykoncepcyjne oparte są na pochodnych estrogenu i progesteronu. Głównym mechanizmem ich działania jest zahamowanie owulacji oraz zapobieganie zapłodnieniu.

Wśród najczęściej wykorzystywanych metod antykoncepcji hormonalnej, znajdziemy:

  • pigułki antykoncepcyjne;
  • pierścienie dopochwowe;
  • wkładki domaciczne;
  • plastry;
  • implanty podskórne oraz zastrzyki domięśniowe.

Pigułki antykoncepcyjne – działanie i charakterystyka

Antykoncepcja w formie doustnych tabletek jest wciąż najpopularniejszą metodą zabezpieczenia przed ciążą. Dostępne są pigułki jednoskładnikowe, których działanie opiera się na zawartości progesteronu oraz środki dwuskładnikowe zawierające również estrogen. Do oralnej metody antykoncepcji należy także tak zwana tabletka „po”, stosowana najczęściej, gdy zawiodą mechaniczne metody zabezpieczania, takie jak prezerwatywy.

Tabletki jednoskładnikowe, tak zwane minipigułki zawierają progesteron, którego działanie antykoncepcyjne polega na zmianie konsystencji śluzu w szyjce macicy, sprawiając, że staje się gęsty i lepki, co utrudnia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej. Progesteron powoduje też, że wyściełająca macicę błona śluzowa staje się cieńsza, po to, aby zapobiec przyleganiu do niej zapłodnionej komórki.

Pigułki jednoskładnikowe są niezawodne tylko wtedy, gdy są stosowane prawidłowo, regularnie o tej samej porze dnia. Jeśli na przykład kobieta pewnego dnia zapomni o przyjęciu tabletki, konsystencja śluzu powraca do normy, a jajniki mogą uwolnić komórkę jajową, co może spowodować zapłodnienie.

Skuteczność tabletki jednoskładnikowej jest niewielka i wynosi, według skali skuteczności Pearla od 0,5 do 5 punktów, co oznacza, że w ponad 40% przypadkach jej działanie jest niewystarczające do zapobiegnięcia ciąży pozamacicznej.

Stosowanie „minipigułki” jest polecane kobietom źle reagującym na wysoki poziom estrogenu w organizmie oraz dla kobiet karmiących piersią. Dobrze sprawdzą się także w przypadku nastolatek i kobiet mających problemy z prawidłową krzepliwością krwi.

Tabletki dwuskładnikowe oprócz syntetycznego progesteronu zawierają również estrogen, który wzmacnia działanie antykoncepcyjne tego środka. Wyróżniają się wysoką skutecznością, wynoszącą od 0,2 do 0,5 punktu według indeksu Pearla. Podobnie jak w przypadku tabletek jednoskładnikowych ich prawidłowe działanie jest uzależnione od regularnego stosowania o stałej porze w ciągu dnia. Przed użyciem, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce, dzięki czemu unikniemy wszelkich błędów.

Opakowanie zawiera 21 tabletek oznaczonych dniem tygodnia, w którym należy je przyjąć. Tabletki należy zażywać w kolejności wskazanej na dołączonej instrukcji, codziennie o tej samej porze, przez kolejne 21 dni. Po upływie tego czasu należy zrobić 7-dniową przerwę. Po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki pojawi się miesiączka. Tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się ósmego dnia, nawet jeśli krwawienie nie ustało.

Badania naukowe wykazały, że połączenie syntetycznego progesteronu z estrogenem zwiększa skuteczność antykoncepcji. Podczas gdy progesteron zagęszcza konsystencję śluzu, utrudniając plemnikom migrację w drogach rodnych kobiety, estrogen dodatkowo hamuje owulację i powoduje zmiany w błonie śluzowej wnętrza macicy, co uniemożliwia przyleganie do niej zarodka.

Co ciekawe, tabletki dwuskładnikowe poza działaniem antykoncepcyjnym wyróżniają się także działaniem regulującym cykle miesiączkowe oraz zmniejszają dolegliwości bólowe, krwawienie i łagodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Syntetyczny estrogen i progesteron pozytywnie wpływają na kondycję włosów i skóry, szczególnie w przypadku osób ze skłonnościami do trądziku oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory układu rozrodczego.

Tabletki antykoncepcyjne – działania niepożądane

Jak każdy lek, tabletki antykoncepcyjne mogą powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W razie wystąpienia poważnych skutków ubocznych należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać inną metodę zabezpieczenia przed ciążą.

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne obejmują:

  • nudności,
  • ból brzucha,
  • zwiększenie masy ciała,
  • ból głowy,
  • wahania nastroju,
  • spadek energii,
  • wrażliwość piersi na dotyk.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek dwuskładnikowych?

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do stosowania tej metody są:

  • ciąża,
  • obciążenie genetyczne chorobami układu krążenia,
  • nowotwory zależne od aktywności estrogenu,
  • zmiany chorobowe w miąższu wątroby,
  • palenie papierosów,
  • wiek powyżej 35 roku życia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość.

Antykoncepcyjne krążki dopochwowe

Krążek dopochwowy ma około 5 cm średnicy i jest wykonany z miękkiego, elastycznego materiału syntetycznego. Działanie antykoncepcyjne opiera się na zawartości syntetycznego estrogenu i progestyny. Hormony te są wchłaniane do krwiobiegu przez ściankę pochwy. Skuteczność działania krążka zależy od dokładnego przestrzegania harmonogramu. Krążek umieszcza się w pochwie, a następnie, po upływie 3 tygodni należy go usunąć tego samego dnia tygodnia i o tej samej godzinie, kiedy został założony. Po upływie 2 – 3 dni od usunięcia krążka, pojawia się krwawienie miesiączkowe. Aby działanie antykoncepcyjne było aktywne, kolejny krążek umieszcza się dokładnie po 7 dniach od usunięcia poprzedniego, o tej samej godzinie.

Badania wykazały, że w porównaniu z pigułką pierścień dopochwowy powoduje na ogół mniej skutków ubocznych, takich jak nudności, drażliwość i depresja. Prawidłowo założony krążek nie utrudnia także kobiecie codziennego funkcjonowania.

Plastry antykoncepcyjne

Plaster antykoncepcyjny na skórę występuje w formie kwadratu o wymiarach 5 cm na 5 cm. Przykleja się go na plecach kobiety, brzuchu, zewnętrznej stronie ramienia lub w dowolnym miejscu na górnej części ciała, z wyjątkiem piersi. Ważne jest, aby upewnić się, że dobrze przylega do skóry i nie ociera zbytnio o odzież. Przyczepność plastra należy sprawdzać każdorazowo po kąpieli, pływaniu w basenie czy po każdym innym rodzaju aktywności fizycznej. W pierwszych trzech tygodniach cyklu plaster wymienia się raz w tygodniu co 7 dni. Po upływie tego okresu następuje przerwa w używaniu plastra, podczas której pojawia się plamienie miesiączkowe. Nowy plaster przykleja się do skóry siedem dni po usunięciu starego. Podobnie jak antykoncepcja w formie tabletek, plaster zawiera kombinację hormonów estrogenu i progestyny, które przenikają do krwiobiegu przez znajdujące się na skórze pory, omijając w ten sposób układ pokarmowy.

Jak każda metoda antykoncepcji, także stosowanie plastrów może wiązać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Ze względu na zawartość estrogenu ich używanie jest niezalecane osobom o dużej nadwadze. Plastry mogą się ocierać o ubranie, co może spowodować ich częściowe odklejenie, a tym samym drastycznie zmniejszyć działanie zabezpieczające. W takim wypadku należy natychmiast wymienić plaster na nowy.

Wkładki domaciczne (spirale)

Wkładki domaciczne uwalniające hormony składają się z plastikowego elementu w kształcie litery T i sznurka, który służy do ich wyciągania. Zawierają hormon lewonorgestrel, który tworzy barierę dla ruchu plemników w drogach rodnych kobiety, a poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy przeciwdziała zagnieżdżeniu się zarodka. Wkładki domaciczne wprowadza się w gabinecie ginekologicznym pod czujnym okiem lekarza i aparatu ultrasonograficznego w ostatnim dniu menstruacji.

Wkładka zaczyna działać natychmiast po wprowadzeniu do dróg rodnych. Zapewnia długotrwałą ochronę trwającą nawet do 5 lat, w zależności od konkretnego rodzaju. Taka metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna oraz całkowicie odwracalna. Wkładkę można wyjąć, gdy para podejmie decyzję o posiadaniu potomstwa.

Pomimo tego, że spirale domaciczne są bezpieczną formą antykoncepcji, przed zabiegiem należy bezwzględnie przeprowadzić badania lekarskie narządów wewnętrznych w obrębie miednicy, gruczołów piersiowych oraz zrobić cytologię. Ma to na celu wykluczenie ciąży, infekcji dróg rodnych oraz zmian patofizjologicznych błony śluzowej macicy.

Zastrzyki antykoncepcyjne oraz implanty podskórne

Wśród różnych metod zabezpieczających przed ciążą znajdziemy także antykoncepcję długoterminową polegającą na jednorazowym przyjęciu odpowiedniej dawki hormonów, których działanie utrzymuje się przez długi czasu. Nowoczesne metody antykoncepcji obejmują zastrzyki domięśniowe oraz specjalne podskórne implanty. Iniekcję wykonuje się raz na trzy miesiące. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie antykoncepcyjne, jednak ze względu na dużą dawkę hormonów mogą wystąpić efekty niepożądane, takie jak zmiany nastroju, drażliwość, bóle głowy, zaburzenia pracy tarczycy, pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci, a także zaburzenia miesiączkowania.

Nowością w dziedzinie antykoncepcji hormonalnej są implanty wszczepiane pod skórę po wewnętrznej stronie ramienia. Taka metoda zapewnia długotrwałą ochronę trwającą od sześciu miesięcy, aż do pięciu lat. Implant z wyglądu przypomina zapałkę. Jego niewielkie rozmiary i umiejscowienie w żaden sposób nie utrudniają kobiecie codziennego funkcjonowania. Brak hormonu estrogenu jest dużą zaletą szczególnie w przypadku kobiet wrażliwych na jego wysoki poziom.

Zarówno implanty podskórne, jak i zastrzyki są bardzo dobrą metodą antykoncepcji, często wybieraną przez kobiety, które ze względu na występujące skutki uboczne, nie mogą przyjmować hormonów w formie tabletek. Wskazaniem do stosowania długoterminowych metod antykoncepcji są także problemy zdrowotne związane z układem sercowo-naczyniowym, obciążenia genetyczne chorobami nowotworowymi, cukrzyca, wiek powyżej 35 roku życia, a także palenie papierosów.

Rozpocznij konsultację z e-receptą

Kategorie

  • Alergia
  • Alergiczny nieżyt nosa
  • Alzheimer
  • Anemia
  • Angina Paciorkowcowa
  • Antykoncepcja
  • Astma
  • Autyzm
  • Bez kategorii
  • Biegunka
  • Bolerioza
  • Celiakia
  • Chlamydioza
  • Choroba wrzodowa
  • Choroby odkleszczowe
  • Cukrzyca
  • Czerniak
  • Depresja
  • Depresja zimowa
  • Dieta roślinna
  • Dna moczanowa
  • Dzień Krwiodawcy
  • e-Recepta
  • Endometrioza
  • Giardioza
  • Gruźlica
  • Grypa
  • Hashimoto
  • Hipercholesterolemia
  • Infekcje intymne
  • Insulinooporność
  • Kamica nerkowa
  • Koronawirus
  • Łuszczyca
  • Łysienie
  • Marskość wątroby
  • Menopauza
  • Miażdzyca
  • Migotanie przedsionków
  • Mikrobiota
  • Nadciśnienie
  • Nadwaga
  • Niedoczynność tarczycy
  • Nowotwory
  • Ochrona skóry
  • Odporność
  • Odra
  • Odżywianie
  • Onkologia
  • Opryszczka
  • Osteoporoza
  • Otyłość
  • Pęcherz
  • Porady
  • Rak piersi
  • Refluks
  • SIBO
  • SIDS
  • Stwardnienie rozsiane
  • Suplementacja
  • Tężyczka utajona
  • Toksoplazmoza
  • Trądzik
  • Udar cieplny
  • Udar mózgu
  • Wirus HIV
  • Wirusy
  • Zaburzenia lękowe
  • Zaburzenia miesiączki
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Zaburzenia snu
  • Zapalenie skóry
  • Zapalenie stawów
  • Zapalenie zatok
  • Zdrowie
  • Zespół antyfosfolipidowy
  • Zespół Cushinga
  • Zespół jelita drażliwego
  • Zespół Policystycznych Jajników

KONTAKT:

Biuro obsługi użytkownika:
ul. Budowlana 26A
78-100 Kołobrzeg
kontakt@medicept.pl
Biuro czynne codziennie:
8:00 – 22:00

DLA PACJENTÓW:

  • Kontakt
  • Odbierz e-receptę
  • Pytania i odpowiedzi
  • Weryfikacja tożsamości
  • Cennik

REGULACJE PRAWNE:

  • Regulamin platformy medicept.pl
  • Regulamin organizacyjny
  • Informacje o prawach pacjenta
  • Polityka Prywatności
  • Inspektor danych osobowych
  • Regulamin Newsletter

ADMINISTRATOREM SERWISU JEST:

MEDICEPT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA wpisany do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą pod numerem : 000000228538.
KRS: 0000837153
NIP: 9562360211
REGON: 385895033

OBSERWUJ NAS:
Medicept sp. z o.o. Sp.k. Reviews with ekomi-pl.com
Scroll to top

Wykorzystujemy pliki cookies, aby móc ulepszać funkcjonalność naszej strony i dostarczać coraz lepsze usługi. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że użytkownik się na to zgadza. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

AkceptujePolityka Prywatności


How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Polityka prywatności
Accept settingsHide notification only

Potrzebujesz recepty?


Wpisz nazwę leku, który przyjmujesz i sprawdź czy realizujemy na niego receptę!
Recepta dostępna!

Przejdź do formularza
Niestety nie realizujemy recepty na ten lek.